Работниците във фабриките в САЩ ще получават 58 пъти по-високи заплати спрямо колегите си в Индонезия след пет години, твърди Economist Intelligence Unit (EIU). Ако това ви се струва като огромна разлика, имайте предвид, че днес разликата между заплатите е 76 пъти, съобщава Bloomberg, според публикация на Investor.bg
Почасовите заплати в производството в САЩ ще се увеличат с 12% до 42,82 долара до 2019 г., предвиждат от EIU. За същия период заплатите на Индонезия се очаква да нараснат с много по-бързи темпове – 48%, като ще достигнат 74 цента на час през следващите пет години. Това ще е значително по-ниско от почасовите заплати в Китай – 4,79 долара, Виетнам – 3,16 долара и Филипините – 3,15 долара.
По данни на НСИ средната работна заплата у нас за 2014 г. е 889 лв., което разпределено за 21 ралботни дни по 8 часа се равнява на 6 лв. на час. Друг е въпросът, че 8-часов работен ден и само 21 работни дни съществуват единствено в държавния и общински сектор. Допълнителни средства за извънреден труд плащат само сериозните частни фирми в България, а те не са много.
Според икономистите, сравнително ниските работни заплати в Азия се задържат на това ниво поради огромния брой млада работна ръка, включваща се ежегодно на трудовия пазар. Следователно у нас, при безкрайно свития и лишен от кадри пазар на труда, би трябвало заплатите да растат със значително по-високи темпове.