-
Страница с името „Т-МАРКЕТ“ и профилна снимка, която наподобява оригиналното лого на веригата за хранителни стоки, промотира фалшива игра;
-
В официална позиция от ръководството на „Т-МАРКЕТ” отричат това да е кампания, организирана от тях;
-
За по-малко от две седмици публикациите, споделени от страницата, събират общо над 3 хил. споделяния, близо 7 хил. коментара и 2 хил. харесвания;
-
Снимката към публикацията се появява във фалшиви игри на различни езици.
„За да отпразнуваме нашето тържествено откриване, ще раздадем 570 подаръчни торбички, пари в брой и безплатни ваучери за пазаруване. Просто въведете знака @ и натиснете бутона за маркиране. Ако стане син, вие участвате в конкурса. Победителите ще бъдат избрани на 3 септември 2025 г.“
Публикация с този текст се споделя масово във Фейсбук от края на август. Страница с името „Т-МАРКЕТ“ и профилна снимка, която наподобява оригиналното лого на веригата за хранителни стоки, рекламира фалшивата игра. За по-малко от две седмици публикациите, споделени от страницата, събират общо над 3 хил. споделяния, близо 7 хил. коментара и 2 хил. харесвания. Страницата, която го разпространява, е създадена на 22 юли, а малко след това е публикувана и първата реклама.
За участие в играта се изисква само коментар с текст „@акцент“. Когато потребителите поставят тази фраза в коментар, платформата автоматично изпраща известие на техните приятели в социалната мрежа с покана и те да коментират публикацията. По този начин страницата трупа последователи и активност, което се отразява на видимостта ѝ в платформата. Контакт с администраторите на страницата има само чрез съобщения.
Такъв тип схеми се използват за бързо натрупване на последователи при новосъздадени страници, които след това биват продавани. Така следващият администратор може директно да споделя желаното от него съдържание пред вече изградена публика в социалните мрежи. Подобен случай имаше и в началото на юни месец, когато десетки страници на български и на различни чужди езици приканваха потребителите във Фейсбук да участват във фалшива томбола за кола Nissan March. Тогава Factcheck.bg откри 16 групи с еднакво име и снимка, чиито постове за томболата бяха събрали 60 хил. споделяния и малко над 133 хил. коментара.
Снимката на хранителни продукти в червени торбички се появява не за пръв път в подобен тип измама. През 2022 г. е разпространена в публикации на немски, испански и индонезийски, които отново обещават награди от известни хранителни вериги.
„Т-МАРКЕТ“ публикува официална позиция по темата на страницата си във Фейсбук. В нея изрично се посочва, че в момента веригата няма активни игри и томболи, а публикациите са опит за измама.
Проверено:
Страница с името „Т-МАРКЕТ“ и профилна снимка, която наподобява оригиналното лого на веригата за хранителни стоки, промотира фалшива игра. В официална позиция от ръководството на „Т-МАРКЕТ” отричат това да е кампания, организирана от тях. За по-малко от две седмици публикациите, споделени от страницата, събират общо над 3 хил. споделяния, близо 7 хил. коментара и 2 хил. харесвания. Снимката към публикацията се появява във фалшиви игри на различни езици.
Материалът Онлайн измама използва името на „Т-Маркет“ за набиране на последователи в социалните мрежи е публикуван за пръв път на Factcheck.bg.
Разпространявайте, моля! Тази статия е последна възможна проверка за истинността на някои твърдения. factcheck/bg






