Черноморската твърдина е връстничка на Ахил, Хектор и хубавата Елена
Древната крепост Акра, открита неотдавна край Черноморец, е с около 1500 години по-стара отколкото се смяташе досега, твърдят археолози, работили на обекта. Това я прави една от най-добре запазените и съхранени в света твърдини, датиращи от легендарните времена на Троянската война.
Разкопките на експедицията от Националния исторически музей, водени от доц. Иван Христов, са установили, че селището е създадено по времето, когато са се водили епичните битки между Ахил и Хектор или съвсем малко по-късно. Абсолютно точно е трудно да се установи. Така или иначе, с такива крепости не могат да се похвалят много страни в света. Откритията вече родиха и редица съвременни градски легенди, които се носят от уста на уста. Сред иманярите, а и по кафенетата се говори и за несметни съкровища, които уж се криели в подземията ѝ, военна плячка от този период, едва ли не истинското съкровище на цар Приам.
А тези приказки, колкото и фантасмагорично да звучат, възбуждат въображението и палят мераците на знайни и незнайни Индиана Джоунсовци. Така, всичко около разкопките добива мистично-страховития ореол на филма с Харисън Форд.
В Созопол и Черноморец се шепне, че специална система от древни тунели пази крепостта. Те били осеяни с ужасни капани, предназначени да захапят и убият на място дръзналите да ровят древните тайни, но пък съкровището си заслужава риска- купища златни монети и приказни оръжия.
Археолозите засега са открили само няколко ценни за нумизматиката предмети: воден печат и монета, принадлежали на византийски севаст.
Изключително богати за тях са обаче находките от подводните проучвания в морето около крепостта, макар и да не са открили съкровища. Има вероятност през античността цял крайбрежен квартал да е потънал в дълбините след земетресение. Може да става дума и за древно тържище, където са разтоварвани корабите със стока, предназначена за древните селища на днешния полуостров Свети Никола, където е и Черноморец.
Открити са огромно количество керамични съдове, изработени от древногръцки и римски майстори, които говорят за живота и търговските връзки на крепостта през вековете.
При реставрацията крепостната стена е повдигната по цялото си протежение с няколко метра, включително и кулата, която сега е в морето. Причината е покачването на морското равнище през последните 1500 години.
Главната бойна кула, от която в миналото се следели сухопътните пътища към крепостта Акра, или централната кула, както я наричат археолозите, вече е реставрирана и се превърна в истински магнит за запалени по старините туристи, поне за онези от тях, които са научили за съществуването ѝ от медиите. Асфалтов път до крепостта няма, за табели да не говорим.