И вие го видяхте, нали? Клипа, в който две ръце създадоха капучино с лика на Апостола на свободата Васил Левски. Някои бяха възхитени, други го нарекоха „кич“. Безспорно обаче е майсторството на автора на това произведение.
Ето го и него:
Владимир се запознава с „бариста“-та преди 3 години. Запалва се и започва да учи. Трупа опит в заведения, които предлагат такива напитки, през останалото време следи в интернет какво правят колегите му по света.
Тънкостите при приготвянето на истински доброто кафе са много. А баристът е човек, който знае много за кафето, но знае и, че ще се учи в тази професия, докато е жив. Това изречение според Владимир Стоев описва най-добре професията му, която в последните две години придобива популярност и у нас.
Става все по-добър в работата си. Създава свой собствен стил, започва да изписва различни думи върху кафето, рисува образи и пише послания.
Освен образът на Левски, върху неговите чаши кафе са се появявали Ал Пачино, Мерилин Монро, Кубрат Пулев. Владимир работи по класическия начин – с мляко и кафе. Използва шаблони, които сам прави на ръка. Буквите и детайлите рисува с топинг. Най-често клиентите искат да видят собствените си имена, изписани върху кафето. Това е и запазената марка на Владимир Стоев – шрифтът, който сам е създал. Върху кафе е изписвал много послания, с които хората показват чувствата си, извиняват се, отправят покани…
А сега запишете съветите на Владимир:
Важните неща за приготвянето на хубаво кафе са много – от налягането на водата, през самата кафемашина, вида на еспресото, как е изпечено то, с колко грама се прави. Колко време тече, след като го пуснеш, за да се извлекат перфектните екстракти. Следва млякото – то трябва да е с 3.2 или 3.5 процента масленост. При смесването му с кафето трябва да се получи еднородна смес, без балончета. Температурата да е 60-65 градуса и след обработката му да достига между 55 и 50 градуса, за да може клиентът да го консумира без да се изгори.