Село Бузовград се намира на 5 километра южно от град Казанлък и на 34 километра от Стара Загора. Селото се намира в полите на Средна гора в близост до левия бряг на река Тунджа.
[ad id=“263680″]
Почти в края на село Бузовград, съвсем до дворовете на последните селски къщи, е началото на екопътека „Мегалита“, извеждаща до древно тракийско светилище. На изходната точка е поставено информационно табло, което любезно и подробно осведомява за мотивите и периода на изграждане на туристическия маршрут, заедно с факти, свързани с бита и нравите на древните траки по нашите земи.
[ad id=“225664″]
Маршрутът е приятен и не особено труден за изминаване. Пътеката е отлично маркирана, така че да няма никакъв шанс за колебания, объркване и грешки в посоката.
Приятна и незабравима е тази среща с природата отблизо. Завъртане на 360 градуса осигурява на туристите невероятен панорамен поглед към цялата долина, ширнала се пред очите като пъстър есенен килим. Много колоритно се открояват керемидените покриви на селските къщи от подножието на хълма, а в далечината се различава водното петно на язовир Копринка. Тук-там, изпъква релефът на вече проучените или все още не тракийски могили.
Почти в подножието на скалата, върху която е разположен мегалитът, за всички любители на природата е обособено малко кътче за отдих с беседка. Тук е сложена информационна табела с подходящи и интересни познания за ролята и значението на древните мегалитни комплекси в живота на някогашните заселници по тези земи. Според текста мегалитът представлява древно астрономическо култово съоръжение, използвано от древните жреци за наблюдение на слънцето по време на лятното слънцестоене. Ето защо в деня на 21-ви юни, от няколко години насам съществува традиция много хора да се събират пред Слънчевата врата на Мегалита над село Бузовград, за да дочакат вписването на слънчевия диск в специално оформения от траките скален отвор. Археологически проучвания са установили, че древното каменно съоръжение е построено в периода 1800 – 1600 г.пр.н.е. и е използвано за астрономически наблюдения и поддържане на календар.
[ad id=“263680″]
Слънчевата врата на Богинята – така са наричали траките това сакрално място, а богинята, пред която толкова благоговейно са се прекланяли е Майката – Природа.
В района на мегалита „Врата на богинята Майка“ е разпръснат част от праха на починалия през 2006 г. бележит траколог Александър Фол. През 2009 г. на един от гигантските камъни в деня на лятното равноденствие е поставена каменна плоча в негова чест.
В близост до Слънчевата врата се намира друго скално образувание, наречено „Бащин камък“. Вероятно това е естествена природно образувана скална група, наподобяваща на пенис с тестиси. От тук идва и характерното му наименование.