Без нея нямаше да има Wi-Fi

В наши дни едва ли би могла да мине без пластични корекции. Но в началото на 30-те тълпи от мъже в Австрия, Германия и Чехия са били омагьосани от натуралната красота на младата нимфа във филма „Екстаз“ Хеди Кислер (родена Хедвиг Ева Мария Кислер). За пръв път в пълнометражно европейско кино Хеди не само се съблича напълно, но и имитира оргазъм – немислима дързост по това време.

[ad id=“225664″]
Филмът е забраняван, анатемосван, цензуриран. Изгрява звездата на Хеди Кислер.

Милионери и аристократи се втурват да покорят сърцето й, но тя прави своя избор – фабриканта и търговеца на оръжие Фриц Мандл. Милионите си австриецът натрупва, продавайки оръжие на Германия в нарушение на Версайския договор. Младоженците се настаняват в замък край Залцбург, обкръжен от прекрасна природа, породисти коне, луксозни автомобили. Но за Хеди това е недостатъчно. Не са й достатъчни и светските партита, участията в преговори и разговори с политици, учени, бизнесмени.

От всичко това й писва и в тя бяга в Холивуд. Дебютира гръмко под името Хеди Ламар. Подписва договор със самия основател на МГМ – Луис Майер и впоследствие заработва в киноиндустрията огромната за времето си сума от $30 млн. Снима, жени се повторно. Веднъж, втори, трети път. Общо шест брака, и всички щастливи.

Междувременно в Европа се разгаря войната. Хеди силно се вълнува от събитията в родината си. Тя си спомня всички разговори, на които е присъствала. Лабораториите на Мандл са разработвали управляемо оръжие. Тъй като жичното управление се оказва неприложимо във водна среда, за торпедата е предложено управление чрез радиовълни. Решава, че може да бъде полезна.

Започва да учи и да работи над проблеми на комуникацията. Съвместно с приятеля си композитора Джордж Антийл става автор на патент, заведен под номер 2 292 387 в патентното бюро на САЩ. Патентоват техника за разширяване на спектъра и метод със скок на честотата с идея за радио-управление на торпеда.

Оказва се сложно да убеди научната общност, че е способна на повече от дълбоки погледи и усмивки пред камера. Патентът не влиза в употреба в американската армия. Техниките са внедрени през 60-те години на миналия век, при изтекъл патент, но по-късно се признава първоавторството на Ламар и Антийл. Методът за комуникации със скок на честотата и разширяване на спектъра се прилагат в комуникациите на космически уреди със Земята, GPS-системите и комуникациите на космическата совалка, криптираните военни комуникации, а по-късно в  Bluetooth и Wi-Fi мрежите за безжичен интернет. Като признание за развитието на съвременните комуникации, през 1997 г. Ламар и Антийл получават наградата на фондацията „Електронна граница“.

За приноса си към киното Хеди Ламар е удостоена със звезда на холивудската Алея на славата.
Нейният рожден ден – 9 ноември – е определен за Ден на изобретателя в САЩ.

[ad id=“263680″]

Живка Кехайова

Нямам девиз, имам собствена философия.

Recent Posts

90-годишен си „купил“ в Стара Загора торбичка орехи за над 320 лева

90-годишен си "купил" в Стара Загора торбичка орехи за над 320 лева, съобщиха за ЗАРАТА…

6 минути ago

Община Стара Загора с отличие за цялостен принос към каузите на фондация

Община Стара Загора с отличие за цялостен принос към каузите на фондация „Център за правно…

15 минути ago

„Свят без граници” проведе традиционната си кампания „Рождествено дете”

„Свят без граници” проведе традиционната си кампания „Рождествено дете”, съобщиха за ЗАРАТА За 18-та поредна…

20 минути ago