Без нея нямаше да има Wi-Fi

В наши дни едва ли би могла да мине без пластични корекции. Но в началото на 30-те тълпи от мъже в Австрия, Германия и Чехия са били омагьосани от натуралната красота на младата нимфа във филма „Екстаз“ Хеди Кислер (родена Хедвиг Ева Мария Кислер). За пръв път в пълнометражно европейско кино Хеди не само се съблича напълно, но и имитира оргазъм – немислима дързост по това време.

[ad id=“225664″]
Филмът е забраняван, анатемосван, цензуриран. Изгрява звездата на Хеди Кислер.

a3

Милионери и аристократи се втурват да покорят сърцето й, но тя прави своя избор – фабриканта и търговеца на оръжие Фриц Мандл. Милионите си австриецът натрупва, продавайки оръжие на Германия в нарушение на Версайския договор. Младоженците се настаняват в замък край Залцбург, обкръжен от прекрасна природа, породисти коне, луксозни автомобили. Но за Хеди това е недостатъчно. Не са й достатъчни и светските партита, участията в преговори и разговори с политици, учени, бизнесмени.

От всичко това й писва и в тя бяга в Холивуд. Дебютира гръмко под името Хеди Ламар. Подписва договор със самия основател на МГМ – Луис Майер и впоследствие заработва в киноиндустрията огромната за времето си сума от $30 млн. Снима, жени се повторно. Веднъж, втори, трети път. Общо шест брака, и всички щастливи.

Междувременно в Европа се разгаря войната. Хеди силно се вълнува от събитията в родината си. Тя си спомня всички разговори, на които е присъствала. Лабораториите на Мандл са разработвали управляемо оръжие. Тъй като жичното управление се оказва неприложимо във водна среда, за торпедата е предложено управление чрез радиовълни. Решава, че може да бъде полезна.

a1Започва да учи и да работи над проблеми на комуникацията. Съвместно с приятеля си композитора Джордж Антийл става автор на патент, заведен под номер 2 292 387 в патентното бюро на САЩ. Патентоват техника за разширяване на спектъра и метод със скок на честотата с идея за радио-управление на торпеда.

Оказва се сложно да убеди научната общност, че е способна на повече от дълбоки погледи и усмивки пред камера. Патентът не влиза в употреба в американската армия. Техниките са внедрени през 60-те години на миналия век, при изтекъл патент, но по-късно се признава първоавторството на Ламар и Антийл. Методът за комуникации със скок на честотата и разширяване на спектъра се прилагат в комуникациите на космически уреди със Земята, GPS-системите и комуникациите на космическата совалка, криптираните военни комуникации, а по-късно в  Bluetooth и Wi-Fi мрежите за безжичен интернет. Като признание за развитието на съвременните комуникации, през 1997 г. Ламар и Антийл получават наградата на фондацията „Електронна граница“.

За приноса си към киното Хеди Ламар е удостоена със звезда на холивудската Алея на славата.
Нейният рожден ден – 9 ноември – е определен за Ден на изобретателя в САЩ.

[ad id=“263680″]


image0 (9K)