Там пишеш „вашият кум също няма право да кръщава вашите деца“. Това важи ли и за кумата?
Питам по две причини, първата е, че понеже детето на нашите кумове беше на 7 години, когато миналата година кръстихме моята дъщеря, и нямаше как да я гушка в църквата, до нея застана майка й, нашата кума. Това вреди ли по някакъв начин?
Попът, който извърши кръщенето, каза, че не е проблем, но караше детето също да повтаря думичките след него и тя изпълняваше стриктно всичко, нищо че е дете.
Когато бях ученичка, аз по същия начин кръщавах бебето на семейството, на което моите родители кумуваха, само че бях по-голяма и успях да го гушкам. Това също ли не е редно, както си писала за кума?
Съгласно законите на Кармата и незримия свят кръстник може да е пълнолетен човек, мъж или жена, но не и дете. Причината за това изискване е, че всеки кръстник трябва да осъзнава ритуала, който се извършва, тежестта на отговорностите, които поема като кръстник, и на бъдещите отношения с кръщелниците си. Защо след като си получавала толкова съвети от мен и около зачеването или около бременността ти и около погачата при прохождането на малката, не се сети да ме попиташ за това, след като аз ти дадох датата за кръщенето, ако правилно помня, преди да кръстите твоята дъщеричка. Стореното – сторено, няма как да бъде поправено, но дете кръстник – не бива.
Автор: Светлана Тилкова – Алена
Киселото зеле е не само важна част от традиционната българска кухня, но и продукт с…
Сарми – едно от най-любимите ястия в българската кухня, което носи със себе си традиции,…