Държавата ни е представила изискванията – ценовите параметри за възможен договор, както и сроковете за изпълнение.
„За доставката – те казаха, че съвсем нормално е да очакваме доставка до 36 месеца след подписване на договора. До края май месец не може да има подписан договор. Това е невъзможно технически. Към края на юни е технически възможно. Във вторник ще изпратим официално нашето предложение до САЩ”, обясни Красимир Каракачанов, министър на отбраната.
Съгласно условията на българската страна, първите самолети трябва да бъдат доставени в срок от 24 месеца.
Вицепремиерът Каракачанов подчерта, че задължително условие е да има индустриално сътрудничество, което да бъде 10% от стойността на проекта. Българската страна иска то да е в сферата на отбранителната промишленост.
„Най-вече на поддръжката, дори на частичната поддръжка на самолетите, което трябва да придобием – да може да става в България”, допълни министърът на отбраната.
В средата на март в София се очакват среща, на която ще бъде представен бъдещият изтребител.
В Мюнхен световни лидери, военни и външни министри и експерти по сигурността обсъждат световните предизвикателства пред сигурността. На този форум особено важни са двустранните срещи.
В хотел „Байеришер Хоф” в една зала заедно са делегации на държави с различни позиции, за да търсят нови възможности за диалог по кризисни теми. При откриването на конференцията германският дипломат Волфганг Ишингер призова за диалог, а не за противопоставяне. Вместо с костюм той се появи облечен с цветовете на европейското знаме, за да подчертае, че Европа трябва да бъде важен актьор и да говори на един глас на международната сцена.
Българският премиер Бойко Борисов също е на форума. Той ще се срещне с главния преговарящ по Брекзит Мишел Барние и с новия председател на ХДС и наследник на Анегрет Крамп-Каренбауер.
САЩ обявиха актуализирана награда от $25 милиона за всяка информация, която би довела до ареста…
Здравейте, скъпи приятели, Това е новият брой на Голямата картина - седмичния бюлетин на Свободна…