[ad id=“225664″]
Характеристики, на първо място поставяме тегло и здравина. Лятата джанта е доста по лека от стоманената с разлика от 20 до 50%.
Това означава, че автомобила ще се движи по-леко, заради по-ниската т.н. „неподресорена“ маса – теглото на колелата, спирачните механизми и всичко което „виси“ под окачването. Ако то е по-леко, толкова по-бързо и качествено ще се погасяват вибрациите и колебанията на купето, което пък от своя страна означава доста по-плавен ход на колата и по-добри динамични качества.
Ако ударите джантата и я повредите сериозно, по-добре е да не се ремонтира. защото алуминиевата джанта минава през термообработка, а всички последващи удари и репаратури на увредените джанти чрез деформация, създават в материала им микропукнатини, които могат да предизвикат счупване на джантата по време на движение.
[ad id=“263680″]
Ако много искате да притежавате по–здрави джанти, тогава изберете ковани, които също се правят на базата на алуминий, но по метода на горещото пресоване. Този тип джанта е още по-здрава и по-лека от стандартно лятата алуминиева.
При удар кованите джанти не се напукват, а се деформират, което прави ремонта им възможен. Проблемът е че, при кованите джанти не могат да се изпълнят всички дизайнерски решения и затова външността им е по-грозна, и за сметка на това са и по скъпи с 20–30%.
При покупка на алуминиеви джанти трябва да се търси точно съответствие на диаметъра им, ширината, броя и диаметъра на разполагане на дупките за закрепване. По възможност да са от лицензиран производител. Задължително след покупката е балaнсирането на всяка джанта с гумата върху нея.
[ad id=“238430″]
И още един полезен съвет: Информирайте застрахователната си компания, че сте сложили лети джанти на автомобила си. Те няма да променят цената по застрахователната ви полица заради тази причина, но е важно да знаят и да го отразят в застрахователната полица.
Източник: http://autobg.eu/