Търговище е град в Североизточна България, разположен в Дунавската равнина. Намира се на около 41 километра западно от Шумен и на около 204 североизточно от Стара Загора.
Според археологическите сведения по тези места е имало живот още през медно-каменната епоха (халколит) — V-IV хилядолетие пр.н.е. В околностите на града са открити останки от тракийски селища, селище от римската епоха, селище и крепост от ранно-византийската епоха. Намерени са останки от селище от Първата българска държава , селище и крепост от Втората българска държава. От 1573 г. в данъчния регистър на Османската империя за първи път се среща старото наименование на селището Ески Джумая.
[ad id=“225664″]
Още пртез XVIII век тук е открито килийно училище, по-късно преобразувано в светско. В него учителства известният наш възрожденец Петко Р. Славейков. В града се развиват се множество занаяти, като абаджийство, мутафчийство, гайтанджийство, обущарство.
През 1872 г. Ангел Кънчев създава таен революционен комитет.
През 1934 градът e преименуван на Търговище, което име носи и до днес.
Ако имате път към Търговище, непременно трябва да посетите възрожденския квартал, наречен Вароша. Той е не е особено популярен, но си заслужава да се види. Намира се в западната част на града, в близост до центъра.
[ad id=“263680″]
Тук днес има запазени и регистрирани 34 архитектурно-строителни паметници на културата. Повечето от тях са от времето на Възраждането. По-забележителни от тях са „Хаджиангеловата къща“ от 1863 година и „Хаджирусевата къща“, датираща от 1860. Една от автентичните сгради е е Касъровата къща – двуетажна, възрожденска, с бяла фасада. Тя е несиметрична по вътрешно пространствено изграждане и има голяма дървена порта.
Запазено е и Възрожденското училище “Св. Седмочисленици” (Славейковото училище). То е построено през 1863 и е било символ на национално самочувствие и стремеж към новите изисквания на времето за високо светско образование. Училището става факт благодарение на щедростта и дарителството на напредничави търговищенци. Видният възрожденец Петко Р.Славейков, че такова “ЗДАНИЕ КАКТО СЕГА ЗАСЕГА В СИЧКАТА БЪЛГАРИЯ ВТОРО НЯМА”. Завършената училищна сграда е един от най-забележителните паметници на общественото строителство от времето на Възраждането в България.
[ad id=“237001″]
На централно място в квартала е разположена старата църква на града, храмът „Св. Успение Богородично“, построен през 1850 година.
Кварталът е запазил атмосферата на българското Възраждане. Посетете го, ще останете очаровани!
Безплатна „Зелена зона“ в Стара Загора по време на празничните дни, съобщиха за ЗАРАТА Старозагорци…
Глобиха собственик на кучета, нарушил три закона едновременно, съобщиха за ЗАРАТА 382 санкции глоба с…
Над 500 писма до Дядо Коледа в кутията на Старозагорския куклен театър, съобщиха за ЗАРАТА…