Откъде идва изразът „Пантелей пътник“
Името Пантелей произлиза от Пантелеймон.
[ad id=“225664″]
Смята се, че Свети Пантелеймон e християнски светец, покровител на пътуващите. Според някои източници, обаче това не е вярно. Традиционно Пантелеймон се свързва с лекарите, аптекарите и пр. В българската традиция Пантелей е приеман за покровител на баячки, чакракчии и врачки и други подобни.
Пантелеймон е роден под името Пантолеон, което буквално значи лъв във всичко. Той учи за лекар. Името Пантлеймон, което приема значи всемилостив.
На 27 юли, когато е празника на свети Пантелей, някои от народните извори твърдят, че е много подходящ за пътуване. Според други източници, той е тежък, даже някъде му викат „Църна Паталея“.
[ad id=“263680″]
Пътят, през който Пантелей ни води е метафоричен става въпрос за смърт. Пантелей е асоцииран с лекуването. На икони е изобразяван с медицински атрибути, а борбата му срещу вещерството в народните вярвания е сведена до покровителство над него. Това показва народната асоциация на пътя от живота към смъртта.
[ad id=“236999″]
Пантелей покровителства пътниците, но не географските, а онези, между двата свята. От тук идва и изразът „пътник“ – за тежко болен човек.
Според някои източници оттук неправилно е започнал да се употребява изразът „Пантелей пътник“.
Киселото зеле е не само важна част от традиционната българска кухня, но и продукт с…
Сарми – едно от най-любимите ястия в българската кухня, което носи със себе си традиции,…