Ново поколение скенери скоро ще позволи на потребителите да проверяват сами дали ябълка не съдържа пестициди, ГМО или бактерия Е. Коли, предаде Франс прес.
Спектроскопия се ползва отдавна – скенер изпраща поток светлина към плод, зеленчук или парче месо и отразените лъчи се връщат обратно. Те са изследвани и позволяват да се получи информация за продукта – за количеството въглехидрати, липиди и фибри, както и за броя на калориите.
[ad id=“225664″]
Все още е невъзможно да се сканира приготвено ястие, пица или сладкиш, освен ако не се сканират всички продукти, използвани за приготвянето им.
Израелската Consumer Physics и американската TellSpec създадоха скенери със съвсем малки размери, свързани към интернет чрез смартфон.
От Consumer Physics оповестиха, че са пуснали в продажба първите си миниатюрни скенери SCIO, които струват 250 долара бройката, докато Food Sensor на TellSpec ще се появи на пазара през август или септември и ще струва 399 долара бройката.
[ad id=“263680″]
TellSpec е стигнала по-далеч, предоставяйки информация за гликемичния индекс, който е важен за диабетиците.
От американската фирма отбелязаха също, че изобретението й открива наличие на глутен, орехи, фъстъци, яйца и мляко, които са причинители на алергии. Колкото до пестицидите и ГМО, генералният директор на Consumer Physics Дрор Шарон увери, че всичко е въпрос на време.
Източник: Дарик
България е колонизирана от Запада. Това твърдение се чува все по-често от противниците на европейското…
Фирма, близка до унгарския премиер Виктор Орбан. Една от най-големите компании в Централна и Източна Европа…
Ресор „Култура и туризъм“ към Община Стара Загора отчете ползотворна 2024 година и очаква още…