В „ПОЧИВКА” ЛИ СА НОВАТОРИТЕ?

В-к „Септември” брой 97, 1980 година

● СВОЕОБРАЗНИ „РЕКОРДИ” ● САМО ОТ ДВЕ ПОДЕЛЕНИЯ – 60 000 ЛЕВА ПО-МАЛКО ИКОНОМИЧЕСКИ ЕФЕКТ ● С „ПРИНОС”… В „МИНУСИТЕ” НА РАВНОСМЕТКАТА

През първото полугодие в производствените поделения на СМЕК „Марица-изток” бяха внедрени 67 рационализаторски предложения с планов икономически ефект 264 186 лева. Не ще и дума, тези цифри са внушителни, но постиженията на творците на техническия прогрес са все пак значително по-скромни в сравнение с изискванията и мащабите на рационализаторската дейност в комбината.
Шестмесечният план за внедрените рационализаторски предложения е изпълнен 78 на сто, а за икономическия ефект – 68 на сто. В сянката на тези проценти, колкото и рехава да е тя, обаче се спотайват някои колективи, които приключиха полугодието с един своеобразен „рекорд”. В рудник „Трояново-1” в дирекцията за изграждане на обекти към СМЕК „Марица-изток” не е предложено и не е внедрено нито едно рационализаторско предложение!
В инвеститорската дирекция могат да се оправдаят с това, че колективът е малък и рационализаторите се броят на пръсти. Как обаче ще се обясни пълната „почивка” на новаторите-миньори и ръководството на рудник „Трояново-1”, в който работят над 2 000 души?
През полугодието в рудника трябваше да бъдат подадени 16 и внедрени 8 рационализаторски предложения с 45 000 лева планов икономически ефект. Разчиташе се 15 000 лева планов икономически ефект да бъде отчетен и от рационализаторската дейност в инвеститорската дирекция. Или само тези два колектива лишиха комбината от 60 000 лева планов икономически ефект за първото полугодие!
Свой значителен „принос” в минусите от полугодишната равносметка на рационализаторската дейност в СМЕК „Марица-изток” имат и миньорите от рудник „Трояново-3”, и обогатителите от Брикетната фабрика. В рудника са внедрени само 2 от планираните 7 рационализаторски предложения, а вместо 50 000 лева планов икономически ефект е отчетен само 1 813 лева. Във фабриката картината е малко „по-добра” – вместо 4 е внедрено само 1 предложение с икономически ефект 4 975 лева при план 30 000 лева.
Не могат да се похвалят с успехи и творците на техническия прогрес от ТЕЦ „Първа комсомолска”, които изпълниха плана си за внедрените предложения 50 на сто, а за икономическия ефект от тях – 26,5 на сто.
Анализът на резултатите от полугодието налага и още един твърде неприятен и тревожен извод – намалява масовостта на рационализаторското движение. За отчетния период в комбината са постъпили на работа около 1 000 нови работници, ръководители и служители, а броят на хората, направили рационализаторски предложения, се е увеличил само с … 3 души. Има отлив и в активността на рационализаторите – през първото полугодие на 1979 година са подадени 182 рационализаторски предложения, а през тази година – само 153.
Тези сериозни неблагополучия и неблагоприятни тенденции в развитието на рационализаторската дейност са известни на ръководството на СМЕК „Марица-изток”. Трябва да се признае, че са вземани и мерки за подобряване на работата. На своето заседание през април комбинатският технико-икономически съвет (ТИС) разгледа и обсъди задълбочено състоянието на рационализаторската дейност през първото тримесечие в присъствието на председателите на ТИС от поделенията. През юни беше повторно разгледано състоянието на работата в рудник „Трияново-1” и Брикетната фабрика, където през второто тримесечие не настъпи очакваната положителна промяна в резултатите от рационализаторската дейност. По предложение на ТИС на комбината беше потърсена административна отговорност от инж. Цаньо Димитров – председател на ТИС в рудник „Трояново-1”. Тези мерки бяха последвани от известно подобрение, но то съвсем не е достатъчно и не дава никаква гаранция, че СМЕК „Марица-изток” и всички негови поделения ще изпълнят годишните си програми за развитието на изобретателската и рационализаторската дейност.
По традиция новаторите от комбината отчитат винаги по-добри резултати през второто полугодие и най-вече през последното тримесечие на годината. Наложително е обаче те да се откажат от този свой „навик” през тази година. Защо? Причината е много проста – за да се изпълни годишната програма на комбината, през второто полугодие трябва да бъдат внедрени още 103 рационализаторски предложения с 525 000 лева икономически ефект. Ясно е, че това не може да стане за един-два месеца. „Почивката” на рационализаторите в повечето поделения на комбината трябва да бъде прекъсната. Необходимо е ТИС на поделенията и отговорниците за развитието на рационализаторската дейност да активизират своята организаторска работа и да осигурят условия за ритмичното изпълнение на плана по всичко показатели. На традиционния „финален щурм” повече не бива да се разчита!

Стоян РАДИЧЕВ
(кор. На в. „Септември”)

Живко Желев

Винаги има време да се... оцапаме.

Share
Published by
Живко Желев