Варна е наречена перлата на българското Черноморие

Тя е третият по-големина български град. Разположена е на бреговете на Черно море и Варненското езеро. Намита се на около 500 километра от София, и на около 300 североизточно от Стара Загора.

Варна е най-големият град в Северна България и на нашето Черноморие.

Градът често е наричан „морската столица“ или „лятната столица на България“. Известен е още и с назаванието „перлата на Черноморието“, заради своята красота.

Варна е важен туристически и културен център и изходна точка за курортите по Северното Черноморие.

Най-ранните следи от човешко присъствие във Варненско са от старокаменната епоха преди около 100 000 г., както и от мезолитните находки от района на Побитите камъни. В чертите на града са открити едни от най-древните поселения по Черноморието с над 7000 годишна давност. През 1972 г., по време на строителни работи, е открит Варненският халколитен некропол, който датира около 4400 г. пр Хр. В него е намерено най-старото златно съкровище в човешката история, както и други предмети от сребро, мед, бронз, кремък и глина.

Знае се, че на брега на Варненския залив, където сега е старата част на града, се намирала крепостта Одесос.

В началото на новото хилядолетие тя става част от съюза Пентаполис между градовете Томи (днес Констанца), Калатея, Месемврия (днес Несебър) и Аполония Понтика (днес Созопол).

През II век градът е обграден с нова крепостна стена от римляните. След разделянето на империята, той е включен в границите на Византия. Независимо кои са били владетелите на крепостта, градът остава винаги със самостоятелно управление и с развита култура, търговия и занаяти, както и е селище с традиции в сеченето на монети.

Одесос започва своето възраждане, като по времето на император Юстениан I изживява икономически и културен подем.

В края на VI век крепостта е напълно разрушена от нашествията на авари и славяни и името Одесос постепенно изчезва.

През VII век хан Аспарухпревзема крепостта и се установява в дворците на нейния акропол.

През XIII – XIV век във Варна има не само български, но и венециански, ромейски, генуезки, дубровнишки и флорентински търговци.

По времето на османската власт Варна запазва своето стратегическо и търговско значение.

Днес в града има безброй туристически забележителности.

Една от тях е катедралната църква „Св. Богородица“Църквата, построена в периода 1883-1886 година. Трябва да се убедите със собствените си очи колко е красива:

Друга варненска забележителност е Аспаруховият мост. Той е най-дългият мост в България – 2 километра. Строежът му започва през 1976 година. Този мост е един от няколкото, от който бихте могли да скочите с бънджи.

Морската градина на Варна също трябва задължително да се посети.

 

Нейното изграждане започва през 1862 година. Тя е един от символите на града. Морската градина, ботаническата градина в Балчик и ботаническата градина край Св. св. Константин и Елена са единствените направени изкуствено резервати. В тях се отглеждат едни от най-редките растения и защитени такива. В морската градина посетителите могат да видят много забележителности, от които: Аквариумът; Делфинариумът, Военно-морският музей и др. градината е с големина около 800 декара. в нея има и зоокът. Красотота ѝ трудно може да се опише с думи.
Посетителите на делфинариума могат да се насладят на прекрасно Длефин-шоу, което се провежда едновременно на 4-тири езика: българския, немски, руски и английски.

Римските терми са сред най-запазените архитектурни паметници от античния период в България.

 

Уникални са с отоплителната си система.

Музеят на Черно море и Аквариумът са открити през 1932 година. Отразяват пъстрото богатство от най-различни видове риби, актинии, охлюви, раци и обитатели на 

сладководни басейни.
Археологическият музей на Варна е включен е в Списъка на 100-те национални туристически обекта. Експозицията включва Праистория, Античност, Средновековие и има отделно постоянна изложба от икони.

Националният военноморски музей също е в 100 -те национални туристически обекта. Той е създаден благодарение на Карел Шкорпил през далечната 1923 година. Там могат да се видят повечето запазени важни материали от основаването на българския военноморски Флот до днес.

Във Варна може да посетите още много музеи, църкви, паметници, и т.н. Градът се отличава с невероянта архитектура.

Ако времето позволява, може да съчетаете културния туризъм с плаж.

 

Места за отсядане и хранене в града са безброй много, и ще удовлетворят всеки вкус.

Градът е невероятен, убедете се сами!

 

Arhiv