Стара Загора

Защо Стара Загора остана без язовир „Чаталка“?

Всички в Старозагорско знаят къде се намира „язовир“ „Чаталка“. Сложих думата язовир в кавички, защото само наименованието остана през годините след грандиозния проект през соца, който така и не беше завършен. Да си припомним защо той в крайна сметка така и не се случи.

[ad id=“225664″]

След като построиха язовир „Георги Димитров“ през 50-те/сегашното му име е „Копринка“/ и потопиха в него уникалния древен Севтополис, „строителите на съвременна България“ бързаха да докарат „развития социализъм“ и отчуждиха декари плодородна земя в района между селата Винарово, Стоян Заимово и Могилово, за да направят ново велико, водно съоръжение. По изграждането на язовир „Чаталка“ се работи до 1967 г. Планиран е като част е от Старозагорската напоителна система. Функцията му е да изравнява многогодишно собствения воден приток и водите, които се прехвърлят от язовир „Копринка“ и реките Сумуджан, Банска река и Балъклийска река.

Но и тук при започване на изкопните работи през 1963 се откриват археологически артефакти.

Проучени са Вила рустика, с прилежащите ѝ стопански постройки и могилен некропол. Дейността по строителството обаче продължава да кипи. Навсякъде зеят огромни ровове и багери ударно дълбаят недрата. Направени са канали, укрепления и някакво подобие на язовирна стена. Те все още са видими, ако стигнете до там. И както се правеше едно време, покрай язовир естествено, трябва да се помисли за „човека“ и неговото благо.

Започна се изграждането на почивен дом, който стърчи в руини на върха и до ден днешен. Строителството обаче забуксува. Средствата за довършването му така и не стигнаха до него и регионът остана без язовир „Чаталка“, който е бил предназначен за водоснабдяване на Стара Загора с питейна вода и за напояване на земеделски площи. В крайна сметка и той влезе в книгата „Българско непроходимо“… Уплашиха ли се тогавашните управници, че ще затрият още един исторически обект? – не че като спряха строителството там, нещо се направи за историята.

Археологическите находки са пренесени и експонирани в Старозагорския исторически музей.

Сега Средна гора превзема бавно, но сигурно лунния пейзаж, кротко облича раните си с растителност, а вода за рибарите все още има. Земята ще се излекува, но ние накъде вървим…

Красимира Янкова

Recent Posts

Над 500 писма до Дядо Коледа в кутията на Старозагорския куклен театър

Над 500 писма до Дядо Коледа в кутията на Старозагорския куклен театър, съобщиха за ЗАРАТА…

5 минути ago

Служители на AES България дариха 236 деца с топли дрехи и обувки

Служители на AES България дариха 236 деца с топли дрехи и обувки за Коледа, съобщиха…

8 минути ago

90-годишен си „купил“ в Стара Загора торбичка орехи за над 320 лева

90-годишен си "купил" в Стара Загора торбичка орехи за над 320 лева, съобщиха за ЗАРАТА…

14 минути ago

Община Стара Загора с отличие за цялостен принос към каузите на фондация

Община Стара Загора с отличие за цялостен принос към каузите на фондация „Център за правно…

23 минути ago

„Свят без граници” проведе традиционната си кампания „Рождествено дете”

„Свят без граници” проведе традиционната си кампания „Рождествено дете”, съобщиха за ЗАРАТА За 18-та поредна…

28 минути ago