Ще ви запознаем с един спомен на заселник, дошъл в Стара Загора в началото на ХХ век. Историята пресъздаде Желязко Добрев от Казанка, който се е срещал с потомък на първоизточника.
Дядо Методий много често споделял с онзи човек, или поне той така е разказвал на поколението си, как се е родила идеята му за Аязмото. Мястото, което сега ни е познато като парк, тогава се наричало Ахмак баир и било обезлесено от турците нарочно, за да няма къде да се крият хайдути в близост до града. От многогодишната ерозия там останали само голи скали, пръст почти липсвала. Митрополитът направил 8 разсадника там. Не е тръгнал самоцелно да залесява, а е огледал 100 хил. дка в землището между селата Пряпорец и Змейово. Изглежда е владеел изкуството да намира вода, защото казвал: „Копайте тук, ще излезе вода.“ По-късно от тези извори той напоявал новозасаденото Аязмо, като направил пръстен от стоманени тръби, които опасвали голяма площ и по тях текла водата. Съвременникът на дядо Методий разказвал, че в едно училище в Стара Загора правели керамични фунии във формата на саксии. Подреждали ги така, че ставало като капково напояване за дръвчетата. Методий Кусев е бил митрополит 16 години и е единственият митрополит в историята на нашата църква, който е бил свален от пост. Мислили го за луд, защото карал поповете да поливат насажденията.
Когато между гората и града в Стара Загора се заселват македонските бежанци, те започнали да си строят кирпичени къщи, но им трябвал и дървен материал. Дядо Методи не ги анатемосал въпреки огромния труд, който бил хвърлил за облагородяване на голия баир, а им дал мълчаливото си съгласие да отсекат малко дървесина. И македонците не забравили този жест. Денем работели за прехраната си, а надвечер се качвали на Аязмото и правели калдъръм край църквичката. Горе, до параклиса „Св. Теодор Тирон“, имало и училище. Точно там благодарните хора редили камък по камък за него – за Дядото. Казвали, че правели калдъръма, за да не си цапа попа расото и краката, докато служи в параклиса и обучава децата.
Ако ви е направило впечатление, когато сте се разхождали, там е трудничко да вървиш. Камъните са наредени като кремък на диканя, дълбоко вкопани и са доста остри. Налагало го е мястото, за да не ги измие порой.
Сега от този калдъръм са останали 20-ина метра. Надолу към „Жабките“ пак е имало стълби, както ги знаем днес, но са били от ръчно издялан камък, които при соц-а премахват, но още могат да се видят разхвърляни по стръмната пътека към Втория баир.
Джанан се раздира, чувствайки се крайно унижена от собствения си син, но след това си…
Как се преименуват за малко над 3 месеца 840 000 души? БКП направи именно това…
100-годишната Марина Шиманска е оцеляла по време на Гладомора – масов глад от епохата на…
Добро утро. Най-важното днес: Пеевски не спира Сарафов се приближава към избора Кейти Холмс Делян…