Златните рудници на цар Соломон, смятани за източник на баснословното му богатство, се оказаха… медни.
[ad id=“225664″]
Археолози от Университета в Тел Авив са достигнали до нови данни за отдавна известен древен рудодобивен и металургичен център в израелската пустиня Арава. До скоро се смяташе, че той е от 13. век пр.Хр. и е експлоатиран най-напред от древните египтяни. Но вече е ясно, че е поне с 3 века по-стар. Първи са започнали работа по него едомитите – конфедерация от полуномадски племена, която според Библията постоянно воюва с израилтяните.
При разкопките е открито огромно количество артефакти. Датировката им не оставя съмнение, че периодът на най-интензивна експлоатация на рудниците е 10. век пр.Хр., когато според Библията евреите са управлявани от цар Соломон.
Археолозите са открили стотици пещи за топене на руда, шлака и множество инструменти, използвани в металургията. Но също и керамика, храни и останки от въжета, тъкани и дори облекла, произведени с много изтънчени тъкачни техники.
[ad id=“263680″]
Според изследователите рудните находища са били разработени най-напред от местна общност – ранните едомити, за които се знае, че са населявали района и са създали царство, което постоянно води войни с израилтяните. От тях обаче са останали малко материални следи, което кара археолозите да смятат, че те са били номади, живели в преносими шатри и са водили полу-уседнал начин на живот, защото следи от постоянни жилища не се откриват. Въпреки това обществото им било комплексно и високо организирано, защото рудодобивът и металургията изискват сътрудничество между много хора, разделение на труда и координирани усилия.