С автобус № 64 от Стара Загора, който се движи на час интервал, бързо се достига центърът на старозагорското с. Дълбоки. Тръгва се на север по наклонена нагоре улица. По стълбове и по сгради има туристическа маркировка. Покрай черквата се излиза вън от селото до Вакъфския мост. Насреща е тясната планинска долина Боаза на р. Баненска/Хамам дере/, която се нарича още и Стара река, като обект до бившо средновековно селище. От дясната източна страна на реката е изсечен в скалите старинен коларски път.
Маркировката по скалите е с „бяло-синьо-бяло“. Задминава се Глухият камък, който е под пътя до реката. По този път се оттегля на 1 август 1877г. част от предния отряд на ген. Гурко след сражението при с. Джуранлий /сега с. Калитиново/. След няколко завоя пътят минава реката по брод и започва изкачване на северозапад. На това място поради стръмнината ген. Гурко заповядал пленените големи стоманени оръдия „Круп“ да се хвърлят вдясно, в пропастта, без затворите заедно с раклите със снарядите, за да не се забавя изтеглянето на колоната. За да се разбере какви са били трудностите, трябва да се отбележи ,че руската войска от с. Дълбоки е достигнала с. Едрево за три дни и две нощи, а сега туристът взема това разстояние за 6 часа бавен ход.
Маршрутът навлиза в борова гора и извежда на плоска планинска заравненост, прекосява се камионен път и се стъпва на асфалтираното шосе от с. Дълбоки за хижа „Морулей“. Местността се нарича Вълчо зъбище/Курт дишник/. До тук туристическият преход е избегнал многото завои на шосето и е съкратил вървенето. Шосето леко слиза на север-северозапад, завива наляво в Тъмни дол, изкачва се до десен завой и се отправя на север. Подминава се дола Войнишки трап и се върви от изток над р. Капошница.
За около 2 часа спокойно ходене се пристига на хижа „Морулей“/508м/. Тя носи името на най-високия връх/895м/ на Източна Сърнена гора, който се издига северно от нея. Хижата е собственост на Туристическо дружество – „Сърнена гора“- Стара Загора и е дадена под аренда. Разстоянието от града до нея е 23км, а от с. Дълбоки-6, 5км. Морулей е старобългарска дума, която произлиза от „морунец“- тъмен, мрачен. Върхът е барометърът на околността. Покрие ли се той с облак и стане ли тъмен-обезателно ще вали. Хижата е разположена южно от поляните Пчелина и на защитено от ветровете място. Когато в повечето стаи имаше двуетажни легла, тя можеше да приеме над 100 туристи. По-късно двойните легла бяха премахнати и хижата разполагаше с над 60 места. Сега тя разполага с 20 стаи -двойки и се превръща в планински хотел. Въпреки, че се стопанисва от частни хотелиери, тя сега предлага много по-добри условия за пребиваване, телевизори, хладилници, барче, фитнес-зала.
По материали на Г. Чорчопов, публикувани от emilpopov.com