България и Великобритания ще продължат съвместната си работа срещу хибридните заплахи, в борбата с дезинформацията и за справянето с нелегалната миграция и трафика на хора. Това стана ясно след срещата на британския външен министър и бивш премиер Дейвид Камерън с премиера Николай Денков и вицепремиера Мария Габриел в София.
Тримата потвърдиха и че държавите им ще продължат с „финансова, военна, хуманитарна, дипломатическа и политическа“ помощ за Украйна във войната и с Русия.
„Тази подкрепа ще продължи толкова, колкото е необходимо“, каза Мария Габриел.
Посещението на Камерън в София идва на фона продължаващата близо две години война, както и все по-големия натиск на руските сили на източния фронт в Украйна. В последните месеци се стигна и до липсата на муниции за украинската армия заради блокирането на американската военна помощ от републиканците в Конгреса.
Който помага на Украйна печели от това
Камерън каза, че няма нищо по-важно за световната сигурност в момента от предоставянето на подкрепа за Украйна. „Руският президент Владимир Путин трябва да види, че е сбъркал и България показва своята солидарност в подкрепа с борбата с руската агресия в Украйна. Знаем, че в България имаме много силен съюзник“, каза Камерън.
Той определи действията на Русия в Украйна като незаконна агресия и добави, че „ако Путин превземе друга държава, няма да спре дотам“.
По думите му страните, помагащи на Украйна, печелят от това. Той свърза процеса на подкрепата за Киев и с процес на модерназация на собствените отбранителни капаците, които правят НАТО по-силна организация.
Според Денков борбата на украинските войски предопределя бъдещето на Европа и света в следващите години и десетилетия, а на Русия не трябва да се позволява да спечели.
От срещата стана ясно, че допълнително ще бъде обсъдена и темата как България може да увеличи производството и доставка на муниции за Украйна.
Великобритания дава 1,2 млн. лири за границата
Британският външен министър каза, че ще има срещи във връзка с мигрантския натиск. Той ще търси начин, по който да се разбие модела на групировките, които се занимават с трафик на хора.
По информация на британското посолство България е ключова страна по маршрута за пренасяне на оборудване за малки лодки през Европа с които мигранти пресичат Ламанша.
Заедно с това Обединеното кралство предоставя на България 1,2 милиона британски лири за обучение и укрепване на капацитета на границите, включително за дронове за наблюдение на границите, обучение за претърсване на превозни средства, оборудване за служебни кучета за претърсване и термовизионни устройства.