Бизнесът се отказва от намеренията да разкрива нови работни места

Бизнесът се отказва от намеренията да разкрива нови работни места

Снимка: Krisztian Bocsi /Bloomberg

От близо 194 хиляди работници и специалисти с умения и знания в различни професионални направления ще има нужда българският бизнес през следващата една година. Това показват резултатите от приключилото второ (есенно) за 2021 г. национално представително анкетно проучване на Агенцията по заетостта сред активните работодатели в България за потребностите им от работна сила в краткосрочен план.

Бизнесът ще наема по-малко хора

Според резултатите от проучването над 46 хиляди работодатели имат намерение да наемат нов персонал през следващите 12 месеца. В сравнение с допитването от година по-рано – през септември 2020 г., техният брой се е свил с 14,5%.

През следващата година работодателите ще имат нужда от 108 хиляди специалисти с квалификация, като най-търсени ще са шивачите, машинните оператори, строителите, работниците в хранително-вкусовата промишленост, операторите в производството на облекло, заварчиците, работниците в озеленяването, оперативните счетоводители. От други 43 хиляди специалисти с правоспособност или висше образование ще се нуждае българският бизнес, като най-търсените професии ще са: медицински сестри, шофьори, учители, лекари, строителни инженери, ИКТ специалисти.

Още по темата

В сравнение с година по-рано броят на търсените висшисти се е свил с 2,4%. Не се отчита промяна в най-търсените специалисти с правоспособност или висше образование. 41 хиляди са работниците без специалност, които ще са нужни в различните сектори на икономиката през следващите 12 месеца, като се отчита нарастване на търсенето на годишна база с 8 на сто. 

Недостигът на подходящите кадри се изостря

Две трети, или близо 34 хиляди работодатели, заявяват, че срещат трудности при намиране на подходящ персонал. За сравнение, техният дял е с 5,4 пункта повече от този на заявилите, че срещат трудности преди година. Най-сериозни затруднения работодателите имат при намиране на продавач-консултанти, машинни оператори, шивачи, оперативни счетоводители, строители. Преди година тези професии са били: готвачи, продавач-консултанти, електротехници, заварчици, търговски представители и строители.

Основната форма на заетост през следващата една година ще е на постоянен договор и пълен работен ден, което заявяват 78% от работодателите. Дистанционна работа и работа от вкъщи биха предложили по-малко от 700 работодатели.

Пандемията също спъва разкриване на нови работни места

Нова Covid-19 вълна ще повлияе отрицателно на решението да търсят нов персонал на 52% от работодателите, които са възнамерявали да наемат такъв. Около 48% са тези, които заявяват, че няма да редуцират планирания брой на търсения нов персонал при поява на нова Covid-19 вълна. В случай на такава работодателите ще се откажат да разкрият 70 хиляди нови работни места, като близо 70% от тях ще са за неквалифицирани работници, а 30% ще са за специалисти и ръководни длъжности.

източник https://www.investor.bg/…………