Боил Банов бесен на Мая Манолова: Мразя глупостите, обръщат ми се червата

„Не ѝ правии чест и ако иска да върви в сериозната политика и да не губи избори, трябва да наеме екип. Не може да се говорят откровени глупости, не може да внушиш на хората омерзение, да обединиш две мерки ведна. Не може да пропуснеш 20 млн. лева за музеи, близо 9 млн. лева за читалища, 30 млн. лева за сценини изкуства и още, и още и да се се опитваш да фалшифицираш някакви данни. Обичам критиката, но не глупостите и лъжите. Отвратително ми става, обръщат ми се червата. И то в тези времена, когато хората са чувствителни, да се опитваш върху това да правиш политически дивиденти- срамна работа, срамна“.

Така избухна министърът на културата в студиото на Нова тв по повод атаките на Мая Манолова на протеста в събота, че мерките в областта на културата по време на кризата не стигат реално до хората.

„Ние сме една от най-интелигентните нации и то не просто в исторически план. Колкото си по-интелигентен, толкова си по-взискателен и посочваш повече пороците и слабостите. Така се създава усещане, че цари бездуховност, но не е така“, подчерта Боил Банов в студиото на „Неделята на NOVA“.

„Сред такава нация е интересно да се работи и да се твори, защото винаги има провокация“, каза още той.

Слава Богу, че коронавирусът си отива, защото това означава възстановяване на културния живот. Два месеца бяхме в ступор“, коментира той. „Българинът има особен усет за култура. Той я потребява. Няма как да загуби това за два месеца“, убеден е министър Банов.

Относно факта, че Вежди Рашидов поиска оставката му заради „Червената къща“, той коментира: „Това не ме е възмутило. Всеки има право на мнение. Трябва да се научим да живеем в демокрация. Искаме да сме свободни, но някак си не искаме някой да излезе и да каже нещо. Всеки, който има позиция и я мотивира е ценен, защото може да се намери баланса и доброто да върви напред“.

Засега бъдещето на архитектурния паметник е заключено в патова ситуация, а проблемите произтичат от смесения характер на собствеността върху имота – публична държавна и частна. По думите му проблемът с този паметник на културата е свързан с реституцията ѝ. „Трябва да се откупи делът ѝ, за да бъде галерията в цялост“, разясни министърът.

„Проблемът с къщата тръгва от реституцията от 2000г. Трябва да има музей на Андерей Николов. Трябва да се мисли и за представяне на поезия, литература и др. Единственият вариант е да се мине през съдебни дела и да откупим дела. В частта, която имаме, съвсем скоро ще има изложба. Ще работим в посока галерията да работи“, категоричен бе Банов.