Меморандум за свързване на газопреносната мрежа на 4 страни – България, Румъния, Унгария и Словакия за пренос на газ от Азербайджан до Европа бе подписан в София във вторник. Документът обаче не беше подписан от Турция, чиито газопроводи са ключови за проекта.
България получава природен газ от Азербайджан от 1 октомври 2022 г. по интерконектора с Гърция. Това сложи край на зависимостта на страната от доставките от Русия. Интерконекторът заработи 13 години след като възникна идеята за него – през зимата на 2009 г., когато Русия едностранно спря транзита през Украйна и остави региона без газ за седмица. И пет месеца след като Русия едностранно спря да доставя газ на България.
Инициативата е наречена Solidarity Ring, тя е по инициатива на България и е подкрепена от Европейската комисия. Целта на проекта е газовите оператори на България – „Булгартрансгаз“, румънския „Трансгаз“, унгарския FGSZ и словашкия „Юстрийм“ да не чакат разширението на Южния газов коридор, по който азерският газ минава от каспийското находище „Шах Дениз ІІ“ през територията на Грузия, Турция, Гърция и Албания до Италия, а да използват инфраструктурата си.
Церемонията беше в присъствието на президентите на България и на Азербайджан – Румен Радев и Илхам Алиев. Под документа подписи сложиха българският служебен министър на енергетиката Росен Христов, министърът на енергетиката на Румъния Вирджил-Даниел Попеску, министърът на външните работи и търговията на Унгария Петер Сиярто, министърът на икономиката на Словашката република Карел Хирман и министърът на енергетиката на Азербайджан Парвиз Шахбазов.
Европейският енергиен комисар Кадри Симсон изрази подкрепата на Брюксел, откъдето газовите оператори на четирите европейски държави очакват съфинансиране за развитието и модернизацията на газовата си инфраструктура, за да може да се транспортират допълнителните количества азерски газ. Все още не е ясно какви суми са необходими.
Според източници на Mediapool инвестициите в разширяването и модернизацията на газовата инфраструктура на четирите европейски държави се оценяват на около 1 млрд. евро. 200 млн. евро ще са необходими на българския газов оператор „Булгартрансгаз“, чиято цел е да използва стария Трансбалкански газопровод, по който „Газпром“ доставяше газ през Украйна, Румъния и България до Турция, Гърция и Северна Македония.
Европейската комисия е склонна да осигури съфинансиране за Solidarity Ring (STRING), но преди това иска от газовите оператори да проведат пазарни тестове за интерес към разширения капацитет на съществуващите газопреносни мрежи на България, Румъния, Словакия и Унгария. Унгарският министър Сиярто вече каза, че ще обяви такъв тест.
„Сътрудничество и солидарност“
„Името на инициативата е „Solidarity Ring“, защото в нейната основа са заложени именно сътрудничеството и солидарността. Точно когато нашите партньори имат най-голяма нужда от сигурни, надеждни доставки, от диверсификация, ние всички заедно да направим така, че да можем да предоставим, защото войната в Украйна ни подтикна да търсим нови измерения на понятията добросъседство, взаимопомощ и солидарност подтиква ни да търсим нови маршрути, нови източници, нови начини на доставка, за да може да прекроим из основи международната логистическа карта. Тази инициатива е пример за успех в това направление“, каза президентът Румен Радев.
Меморандумът ще осигури по-голяма енергийна сигурност за Европа и повече количества азерски природен газ за европейските държави, каза президентът на Азербайджан Илхам Алиев. Той добави, че Баку е надежден партньор на Европа и припомни подписаният през юли миналата година меморандум за енергийна сигурност между страната му и Европейския съюз.
Алиев добави, че Азербайджан планира да удвои доставките на природен газ до Европа до 2027 година до 24.5 милиона кубични метра. „Днес Азербайджан доставя природен газ до Турция, Грузия, България, Италия – като тази година започваме да доставяме и до Румъния. Ако до края на годината всички междусистемни връзки са налице се надяваме газ да получават Унгария и Словакия. Надяваме се да увеличим доставките си от шест до поне десет държави“, каза Алиев.
Служебният министър на енергетиката Росен Христов е обяснил липсата на подпис на Турция с празнуването на Байряма и предизборната обстановка в страната е казал, че Турция ще се присъедини към проекта по-късно.