Венеция Нецова-Ангова е кандидат за народен представител на Продължаваме промяната в МИР 25 София. Тя е икономист с усет към стратегическото планиране, привърженик на предприемачеството, майка и съпруга.
Като депупат в 47-ото Народно събрание и член на икономическа и бюджетна комисия, Венеция работи по законодателство за изграждане на по-добра среда за децата, по-добра екосистема за бизнеса, бюджет с антикризисни мерки за най-уязвимите групи и работещи регулатори.
Има 14-годишен опит в международни компании, първата иновационна агенция в България, както и като председател на голяма предприемаческа организация.
Завършва Международни икономически отношения в УНСС. Придобива допълнителни квалификации по предприемачество от Университета „Чейпъл хил“ (Северна Каролина) и Университета „Бабсън“ (Бостън), по стратегическо управление от Университета Любляна (Словения), както и по микро и макроикономика от Софийския университет.
Г-жо Ангова, с каква заявка и план се явява ПП на тези избори?
Явяваме се със заявката да си довършим работата. И това ще стане, защото дадохме ново значение на думата политик в България – това вече не е провален политик от прехода, който се възползва от парите на държавата, за да трупа лични облаги и богатство. Напротив – новият политик е човек, който прави най-доброто за обществото ни, работи за хората, честен е, бори се с корупцията, за да отиват публичните пари за децата, за младите хора и за пенсионерите.
А ние имаме програма и план, по които ще продължим да работим, за да създадем променена България.
След като направихме детските градини безплатни, ще работим да има детски градини и ясли във всички общини с недостиг. Ще увеличим още данъчните облекчения за семействата с деца, ще въведем национална система за проследяване на ранното детско развитие. Към всяко дете трябва да има индивидуален подход, учениците да не зазубрят и да нямат нужда от частни уроци, за да продължат към гимназиите.
За работещите сме заложили революция в определянето на минималната заплата още от 2023 г. – ще я обвържем като съотношение 50% от средната. Това означава, че колкото повече се развива икономиката, толкова по-високи ще са заплатите. Така още от догодина ще е поне 860 лева.
За възрастните хора целим да удвоим пенсиите до края на четиригодишния мандат и те да достигнат 900 лева, за спокойни и достойни старини.
Бяхте член на две парламентарни комисии. Опозицията ви обвинява, че не разбирате достатъчно от управление. Какво всъщност свършихте?
За седем месеца управление – и то по време на война и световна криза, в много направления направихме за хората повече, отколкото ГЕРБ за 12 години, в същото време научихме много уроци. Опонентите ни не могат да ни уличат в кражби и корупция и затова прилагат обичайните похвати на политиците от прехода – с лъжи, лични нападки и с несъстоятелни критики.
Аз участвах в бюджетната и икономическа комисия в 47 Народно събрание. Оттам минават почти всички законопроекти, защото за реализиране на смислените политики се изисква бюджет. И ние направихме първите стъпки – увеличихме минималната работна заплата на 710 лева, заложихме над 8 млрд. лева за капиталови инвестиции, създадохме мерки за справяне с енергийната криза. Достатъчно беше да спрем кражбите, за да осигурим тези средства.
Също така, въведохме нови практики – да се финансират дейности, които реално носят резултати, а не на калпак, да се актуализира регулярно бюджетът, за да е адекватен на нуждите на хората – както например се случва във Франция, да разходваме прозрачно остатъка от бюджета в преизпълнение – със санкцията на Народното събрание.
Основният ви фокус е бил върху развитие на иновации и стимули за стартиращи компании. Защо това е важно и какво е въздействието на такива компании върху цялостната икономическа картина в България? Не е ли малко екзотично на фона на глобални икономически размествания?
Това бе основният фокус в икономическата политика, да. Да стимулираме развитието на иновациите и на икономическите дейности с по-висока добавена стойност.
Като човек от предприемаческите среди споделям, че има два основни подхода за създаване на нови технологии и иновации. От една страна, имаме стандартното предприемачество, в което екип, на база наблюденията си върху пазара и нуждите на потребителите, разработва нова, по-смела и рискова технология и стартира тестването и комерсиализацията на пазара. Това е т.нар. стартъп или стартираща компания. От друга страна, имаме големите компании, които са традиционни и създават звена в своята структура, които да работят по нови решения.
И в двата случая, резултатът е нещо ново, нещо различно, нещо търсено от потребителите, нещо, за което бихме платили по-висока цена, защото имаме нужда от него и е полезно за нас. Както например е било при термометрите без допир с кожата. Колко по-лесно е да измериш температурата на детето си без да се налага да държи под мишницата няколко минути стандартния термометър и да се притесняваш да не се счупи и да се разсипе живачното съдържание?
Това не е екзотика. Така се случва в нормалните и развити държавни.
Но ние разбираме, че България има дълъг път да извърви. И нашата позиция е да помагаме на хората и да имаме качествено образование, качествено здравеопазване и достъп до по-добри социални услуги, за да можем да се справим с кризата, която продължава вече няколко години и хората у нас я усещат по-силно заради тежкото наследство от управлението на ГЕРБ. В същото време трябва да мислим по-дългосрочно – за бъдещето на децата ни, като изграждаме среда за растеж, включително икономически растеж.
ПП говори за “променена България”. Какво значи това, как изглежда тази България?
Променена България означава да живеем нормално. А не на ръба на оцеляването и на прага на бедността. Променена България е тази, която се развива във всяко свое кътче и всеки регион, всеки град и село, всеки квартал и всяка къща просперират. Без привилегии за приятелски фирми, кметове, кръгове от хора. Искаме България, в която корупцията намалява и хората остават или се завръщат, защото имат условията да се развиват и да са щастливи.
Затова на 2 октомври имаме да направим избор, който ще промени бъдещето – изборът между досегашното и това, което може да бъде с Промяната.
Продължаваме промяната стана на една година преди броени дни. Каква е оценката ви за тази една година?
Правим разлика. Вървим напред. Растем заедно. Променяме България.
Като че ли в българската политика няма много място за жени. Защо, според Вас и защо Вие самата сте в нея?
На първо време трябва да си създадем условията, за да могат повече жени и млади хора да участват в политиката. Трудно е да си съпруга и майка и да служиш на хората. Но не е невъзможно. Защото всъщност вече са важни не само въпросите в твоето семейство, а трудностите и предизвикателствата във всички семейства. Те стават наша грижа. Отговорността е голяма, но ние сме тук, за да отговорим на очакванията на хората.
Като народен представител в 47-ото народно събрание ще ви кажа, че то е мислено точно като за старите политици на прехода. Нито организацията на работа, нито ефективността, нито материалната база са предвидени за млади и мотивирани хора. Например, ние нямахме бюро, на което да можем да работим и всичко се случва в обща стая или кулоари. Заради многогодишни ремонтни дейности с незнеан край и ефекти от предходните управляващи.
За мен формулата за по-активно участие на жените в политиката е като общество да създадем необходимите условия, ние самите като жени-лидери да сме проактивни в политическото си участие и също така – всички да имаме самосъзнание, че политиката е за да служи, а не за да разделя.
Купуването и продаването на гласове е престъпление!