„Много е важно посланието. Нормално е, когато две страни са във война, всяка да си държи на своята позиция. Мирът означава да се срещнат някъде – дали по средата, дали повече в полза на едната или другата страна. Но това, което виждаме в момента продължава повече от шест месеца – път към нищото, наникъде. Тази война не може да има военно решение. Не вярвам, виждам това, което става на фронта. Познавам относително добре и Русия, и Украйна. Ако искаме да бъдем полезни на украинците трябва не да се включваме и ние в хора на тези, които говорят за война, а да поставим темата за мира. Така ние го разбираме от БСП. Това е начинът да помогнем“. Това каза Кристиан Вигенин от БСП пред bTV.
Според него, още предишното Народно събрание прие с огромно мнозинство декларация, която осъди военната агресия на Русия, а след това решение, което очерта подкрепата на България, която може да предостави на Украйна без военна помощ и без предоставяне на оръжия.
„Не виждам защо се прибързва със сегашното решение за военна помощ към Украйна, при положение, че нямаме информация как е изпълнено предишното на Народното събрание и аз не виждам причина сега отново да се присъединяваме към тези, които ще предоставят оръжие, при положение, че нямаме анализ какво реално можем да предоставим. За мен това е едно прибързване, което е ненужно“, каза Вигенин.
Той смята, че колкото и да е кратък живота на днешния парламент, народните представители трябва да мислят и напред, какво следва и как се позиционира страната. „Ако цената да има някаква управленска коалиция т.нар. „евроатлантическа“ е България, която да се лиши от възможности, които можеше да има като фактор в европейската политика, когато се заговори най-после за мир, ако цената е ние да се превърнем в част от конфликта, па макар и косвено, това е твърде висока цена. Да не говорим, че това е решение, което е в противоречие с позициите на огромна част от българското общество и освен това е в противоречие с позицията на президента, който пък е назначил това правителство. Тук възниква и юридическия въпрос – парламент, който не е излъчил това правителство, но възлага да прави неща, докато този, който е назначил правителството, е против. Вече навлизаме в може би по-сложна материя, но да се върнем на сърцевината – ние искаме да се говори за мир и България да е страна, която ще може да участва активно в постигането на политически дипломатически решения. С това решение, ако то бъде реализирано, ние се лишаваме от тази възможност, без да можем да помогнем на Украйна. Да не си правим илюзията, че като пратим нещо, Украйна рязко ще обърне хода на войната“, каза още Вигенин. Той каза и че не е чул други европейски страни да бъдат критикувани затова, че не са изпратили помощ към Украйна.
„Ние, когато решихме да предложим и машинно, и хартиено гласуване го направихме след доста дискусии с нашите структури. Голяма част от тях настояха за този вариант. Има хора, които продължават да се притесняват от машините, да гласуват, и това на теория не, но на практика ограничава тяхното право на глас. И от тази гледна точка това е добра стъпка, но трябва да гарантираме две неща – паралелно, че машинния вот наистина е честен и съмненията, че чрез него могат да се правят фалшификации да отпаднат. Това са част и от предложенията на „Демократична България“. От друга страна като върнем и хартиеното предложение, да се вземат мерки, че да не върнем това, което виждахме предишни години – а именно невалидните бюлетини, подправените и т.н.“, каза още Вигенин.