Войските, които ще пазят примирие в Украйна, ще трябва да минат през България

Доналд Тръмп даде заявката в стъпителната реч за втория си мандат САЩ да имат най-голямата военна сила в света, която не само печели всички войни, но и предотвратява такива със своята сдържаща сила. Този приоритет ще се отрази и в рамките на НАТО, където Вашингтон има сериозна роля, коментира Велизар Шаламанов, директор „Отбранителни способности и иновации” в Атлантическия клуб в България, в предаването „Бизнес старт“ с водеща Роселина Петкова.

Тръмп вече коментира през последните месеци, че членовете на НАТО трябва да увеличат разходите си за отбрана до 5% от БВП спрямо сегашните над 2%.

„Това е една цел, поставена в предизборен период, каквато беше целта да се прекрати войната за 24 часа. Не трябва да го приемаме като нещо абсолютно, но определено разходите за отбрана ще се повишават, дори по причината, че търсенето на военна продукция нараства и това вдига цените. Технологиите имат все по-голяма роля в създаването на нови оръжейни системи и това също повишава цените.“

САЩ дават ясен сигнал, че европейските членове на НАТО трябва да застъпят много повече отбранителната си индустрия, IT и космос, да се освободят от енергийната си зависимост от Русия и да са готови да устоят на пазарния натиск на Китай, каза Шаламанов.

В контекста на войната на Русия в Украйна, Шаламанов коментира, че президентът Владимир Путин разбира само аргументите на силата и „съм сигурен, че ще получат такива от САЩ“. Но Тръмп много ясно заяви, че проблемът трябва да бъде разрешен от европейските страни, които да дадат гаранции за сигурността на Украйна чрез разполагане на собствени сили при евентуално примирие.

„Това ще е голямо предизвикателство за България, защото логистиката на такива войски преминава през България, Гърция, Румъния, и това означава сериозно усилие – и инфраструктурно, и по отношение на въздушен, морски и информационен суверенитет. Натискът от страна на Русия няма да престане, дори след като бъдат прекратени военните действия.“

Основните предизвикателства пред НАТО са свързани със запазване на единството на алианса, включително активното участие на САЩ, развитие на модерни военни технологии и повишаване на разходите, коментира Шаламанов.

Ще се промени ли политиката на САЩ спрямо Тайван, какво се крие зад искането на Тръмп за връщане на Панамския канал може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase. https://www.dnes.bg/