77-годишна жена от Пловдив реши да се избави от пенсионерските мъки в България и даде 500 лева на опасен рецидивист, който да изиграе ролята на килър и да ѝ види сметката. Вместо това той нахлул в дома ѝ като се представил за полицай и отмъкнал още 2000 лева от апартамента, пише Plovdiv24.bg.
Мъжът се казва Енчо Стоянов и въпреки че още няма навършени 30 години, има зад гърба си няколко присъди. По данни на прокуратурата, след последното си излизане от затвора, Енчо трябвало да се подписва в пробационната служба. Именно пред сградата той се запознал с жертвата си.
Енчо спрял жената на раздумка. Двамата се заприказвали и от дума на дума жертвата признала, че се чувства нещастна, и че не ѝ се живее вече. Двамата се сближили – в крайна сметка Стоянов се съгласил да я избави от мъките срещу 500 лева, които получил, сочат от прокуратурата.
Според обвинителния акт, на 14 октомври м.г. той се появил пред жилището на жената. По същото време тя чакала дъщеря си. Енчо почукал на вратата, бабата отворила едната от входните си врати и попитала кой е. Той отговорил „полиция“, блъснал вратата, съборил жената на земята и свил още 2000 лева от апартамента.
С парите купил два телефона. Тъй като нямал лични документи намерил трето лице (таксиметров шофьор), който да купи телефоните вместо него. За услугата почерпил. Малко по-късно обаче той бил задържан от полицията и тикнат в ареста, където е и до днес. На съдебното заседание в сряда се разбра, че Енчо има сериозни здравословни проблеми – хернии и шипове, твърде стегнати мускули и намалена способност за усещане на допир. В съдебната зала бяха изслушани вещи лица, които го бяха прегледали.
Те заявиха, че не може да се даде точна диагноза, без да се направят пълни изследвания, които пък обаче струват много пари. Според експертизата, ако момчето не получи лечение, най-вероятно ще се влоши и ще умре.
Енчо поиска да бъде пуснат от ареста, тъй като не можел сам да се обслужва и не издържал на дървениците, хлебарките и мишките в стационара. Магистратите бяха изправени пред много трудната задача да решат дали следва младежът да бъде пуснат от ареста и оставен под домашен арест.
Те прецениха, че следва да го оставят зад решетките, защото нямало кой да се грижи за него и да плати за изследванията, а ако остане зад решетките, то поне част от тестовете могат да бъдат направени в затворническите болници.
Определението подлежи на протест и обжалване.