Снимка: Liesa Johannssen-Koppitz/Bloomberg |
След като влезе в Белия дом през януари, президентът на САЩ Джо Байдън реши Ангела Меркел да е първият чуждестранен лидер, на когото ще се обади в знак на завръщане към трансатлантическа нормалност след сътресенията в ерата на Тръмп, както отбелязаха негови съветници.
Германският канцлер имаше други планове. Тя отхвърли предложението за обаждане в онзи петък следобед, защото щяла да бъде в провинциалната си вила близо до Берлин, където прекарва няколко уикенда в грижи за зеленчуковата си градина и разходки край езерото, съобщиха запознати с разговорите хора.
Нейните съветници предупредиха, че Байдън трябвало да се обади на редица други лидери преди нея, но тя отхвърли символизма като ирелевантен и поиска от тях да ѝ уредят друга дата за телефонен разговор. Той се състоя следващия понеделник, когато Меркел се завърна на работа, припомня Wall Street Journal.
Пренебрежението към „първото обаждане“ може да е символично, но е в унисон с реалността, която се затвърди по време на управлението на Меркел – охлаждането на трансатлантическите отношения, свързващи Берлин с Вашингтон и Европа със САЩ след края на Втората световна война.
През 2005 г., когато стана първият избран от народа канцлер, Меркел беше стабилен съюзник на САЩ, един от малкото видни европейски политици, които подкрепиха нахлуването на президента Джордж У. Буш в Ирак.
Сега, когато се готви да напусне поста си след четвъртия си мандат, след като взаимодейства с четирима американски президенти, Меркел позволи рязко нарастване на икономическата зависимост на страната си от Китай, прокара обхватна енергийна сделка с Русия, присъедини се към Франция в оспорването на американското политическо влияние в Европа и отхвърли американските искания в области като икономическата политика и отварянето на Берлин към китайските технологии.
Меркел не е кандидат на изборите в неделя, а новият канцлер – лидерът на получилата мнозинство партия, ще поеме поста ѝ веднага след сформирането на ново коалиционно правителство – процес, който може да отнеме няколко месеца.
Двамата фаворити за заместници на Меркел като канцлер – кандидатът на левоцентристите Олаф Шолц и претендентът на консерваторите Армин Лашет, се готвят да продължат подхода ѝ. И двамата са критични към някои американски политики и подкрепят близките търговски отношения с Китай и Русия. Допитвания показват стабилно намаляване на доверието в САЩ сред мнозинството германци.
По време на управлението на Меркел САЩ станаха по-изолационистки настроени и вниманието във външната им политика се насочи към Азия. При президента Доналд Тръмп отношенията прераснаха в открита враждебност. В същото време Пекин се превърна от бързо растящ развиващ се пазар в глобална икономическа и военна супер сила.
източник https://www.investor.bg/…………