Снимка: Bloomberg LP |
В първите седем месеца на годината добивът на газ на „Газпром“ е намалял с 12% на годишна база, сочат данни на компанията, публикувани в официалния канал в Telegram. Износът намалява с почти 35 на сто.
От статистиката е видно, че от началото на годината са добити 262,4 млрд. куб. метра. Износът в страните извън Организацията на независимите държави достига 75,3 млрд. куб. метра. Основната причина за това намаление от компанията посочват свиване в търсенето на природен газ в световен мащаб, което е в размер на около 35 млрд. куб. метра. Намаленото търсене само в страните от ЕС е 31 млрд. куб. метра, изчисляват още от газовия гигант.
Руският държавен холдинг съобщава и за ръст на доставките на газ за Китай. Износът по „Силата на Сибир“ се увеличава с впечатляващите почти 61%, но в същото време не се дават данни за доставените количества. През 2021 година „Гъзпром“ достави 10 млрд. куб. метра газ на Китай.
С 2%, или с 3 млрд. куб. метра, намалява и търсенето на вътрешния пазар.
„Газпром“ съобщава също, че извършва доставките спрямо направените от клиентите заявки. В същото време обаче компанията спря да продава газ за няколко европейски държави, включително и България. Българските власти са категорични, че по действащия договор с „Газпром Експорт“ се правят заявки, както е записано в документа, но руската страна ги оставя без отговор.
От средата на юни „Газпром“ намали съществено обема на доставките по „Северен поток 1“. В последните дни доставките към Германия са едва 20% от капацитета заради проблеми с турбините в една от компресорните станции на газопровода. И днес (1 август) руската страна обвинява Берлин, че отказва да даде подробности къде се намират те.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков коментира, цитиран от ТАСС, че Западът изкуствено е създал напрежение около „Северен поток 1“. По-рано „Газпром“ съобщи, че е получил документи от Siemens относно ремонта на турбините в Канада, но те не дават отговор на въпроси, особено свързани със санкциите в ЕС и Великобритания.
В Siemens обаче са категорични, че са дали всички необходими документи и обвинява на свой ред руската страна, че не е дала митническите документи, за да бъде освободена първата турбина, която беше ремонтирана в Канада. „Газпром“ междувременно свали още една от турбините в компресорната станция „Портовая“ и я изпрати за планов ремонт в Канада.
Доставките през Украйна остават без промяна спрямо средата на май – около 42 млн. куб. метра на денонощие.
На газовите пазари в Европа цената на суровината отново тръгна нагоре. На 27 юли, след като доставките по „Северен поток 1“ бяха силно редуцирани, на нидерландската борса TTF природният газ достигна рекордните почти 206 евро за мегаватчас. След това търговията се успокои, тъй като търговците видяха, че макар и намалени, доставки по газопровода има и седмицата затвори при цена от 190 евро за мегаватчас.
Тази сутрин (1 август) цените отново тръгнаха нагоре и търговията се върти около 200-201 евро за мегаватчас.