ГЕРБ започва разговори за „съвместни политически действия в рамките на 51-вото Народно събрание“ с БСП и „Има такъв народ“ (ИТН). Това става ясно от прессъобщение на партията.
Новината идва, след като ден по-рано лидерът на партията Бойко Борисов каза, че иска да оглави правителство, в което влизат още БСП, ИТН и „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ).
Пред Свободна Европа от ПП-ДБ казаха, че не са получавали покана за преговори от ГЕРБ.
От пресцентъра на ГЕРБ потвърдиха, че не са изпратили покана до ПП-ДБ, но добавиха, че „такава предстои да бъде отправена“. На уточняващ въпрос кога ще се случи това от пресцентъра казаха, че засега това не е ясно.
Поканата за срещите е в 08:30 и 09:30 сутринта в сряда, когато трябва да се поднови откриващото заседание на 51-вото Народно събрание (НС).
То беше прекъснато, след като депутатите не успяха да изберат председател на парламента. В понеделник до балотаж стигнаха Рая Назарян от ГЕРБ и Андрей Цеков от ПП-ДБ, но нито един от тях не успя да събере достатъчно подкрепа.
Народното събрание не може да започне редовна работа без да бъде избран негов председател. Преди седмици Борисов представи като условие за започване на преговори за съставяне на правителство избора на шеф на парламента, който да бъде представител на ГЕРБ.
По време на кампанията и след изборите през октомври представители на ГЕРБ и Борисов многократно нападаха ПП-ДБ. Въпреки това лидерът на ГЕРБ често описва ПП-ДБ и като най-желания партньор за ГЕРБ.
От ПП-ДБ твърдят, че лидерът на „ДПС-Ново начало“ и санкциониран за корупция Делян Пеевски има голямо влияние върху Бойко Борисов и ГЕРБ и контролира партията. Те поставят като условия за преговори и формиране на правителство и парламентарно мнозинство изолирането на Пеевски от властта и в рамките на Народното събрание, както и правосъдни и антикоруцпионни реформи.
ПП-ДБ и ГЕРБ формираха последното редовно правителство в България. То управляваше на ротационен принцип с премиер Николай Денков от ПП-ДБ и Мария Габриел като вицепремиер и външен министър. Двамата трябваше да се сменят начело на правителството през март 2024 г., но това не се случи, управлението се разпадна, а оттогава страната се управлява от два поредни служебни кабинета с премиер Димитър Главчев.
БСП и ИТН бяха опозиция в последното Народно събрание. Двете партии бяха част от предпоследното редовно правителство в България с премиер Кирил Петков, което управляваше между декември 2021 и август 2022 г.