[ad id=“225664″]
Войните и междуособиците, гоненията на езичниците и кръстоносните походи, чуждите нашествия са унищожили или повредили неизброими паметници на човешката култура. При обсадата на Александрия (47 г. пр.н.е.) е била запалена знаменитата Александрийска библиотека, в която са се съхранявали 700 хиляди папирусни свитъка. Спасеното от пожара по-късно е доунищожено от християнските архиепископи. В своя фанатизъм и догматично невежество църквата е сринала или изгорила много паметници на културата и изкуството само защото са били създадени от езичници.
[ad id=“263680″]
Кръстоносните походи са помели по своя път не един древен град. Османските турци са продължили безмислените разрушения в Близкия Изток и Балканите. В името на Пророка те сриват десетки храмове, а други преустройват в джамии, като замазват или просто изкъртват ценни фрески и мозайки.
Още по-малко щадяха паметниците на културата и изкуството варварите на ХХ век – хитлерофашистите. По своя кървав път те разрушиха такива светини на човешкия дух, като дома-музей на Л.Н.Толстой в Ясна поляна, стария квартал във Варшава, прекрасния дворец Петерхоф в Ленинград, двореца на граф Воронцов в Крим…Есесовците на Химлер заедно с „културтрегерите“ на Гьобелс и „ценители“ на изкуството на Гьоринг разграбиха всичко, което считаха, че има материална стойност. Късаха творбите на художниците-антифашисти, претопяваха статуи на прочути майстори, горяха книги на клади.
[ad id=“237001″]
Урок по грижливо отношение към паметниците на изкуството и културата през Втората световна война даде на човечеството Съветската армия. Настъпвайки на територията на хитлеристка Германия, тя грижливо се отнасяше към чуждите художествени ценности. При военните действия попадат дворците в Потсдам. С радиограма до германското командване е предложено да не бъдат обстрелвани и от двете страни паркът и дворците.
[ad id=“238430″]