Изкуство ли е градинарството, или просто занаят? Въпрос на лично отношение. Може просто да практикуваш древното свещенодействие – семе-земя-слънце-вода-храна, оставено ти в наследство от фамилията; а може да го пресъздаваш за наслада на окото и ума, като артист, чието платно е околния свят.
На 50-ина километра от София, на около 5 декара се е заселил един 30-ина годишен географ заедно със своите растения. От няколко лета насам той увеличава членовете на своето семейство, носещи имена на латински език, и те вече надхвърлят бройката 300. Ясен се е върнал към корените на рода си в ихтиманското село Борика и от няколко години се е заел да превърне дядовия си имот в градината на земните удоволствия – буквално: заради удоволствието от съприкосновението си със земята и способността й да се опложда, раждайки в ярки цветове и ухания.
Ясен се е дипломирал в СУ „Св. Климент Охридски“ преди 2 години с магистратура „Физическа география и опазване на околната среда“, представял си бъдещето в науката – но в крайна сметка се разминал с нея. Поработил къде ли не, докато в главата му не започнала да расте идеята за една градина… защо не Ботаническа градина? Дошъл си в дома на баба си и дядо си в Борика – край лехите със зеленчуци и кошерите с пчели – и започнал. Сам. Изравнил повърхността на двора, следвайки естествения му наклон, нанесъл грунда на платното – 120 кубика пръст, и се заел с посаждането на себе си и останалите вълнуващи го видове. Донасял растения от света и от околните хълмове, комбинирал семена и клончета от Сибир и Южна Африка, а междувременно между цветята пониквали билките и зеленчуците от бабините му лехи. Днес всички те си съжителстват като голямо и щастливо семейство.
От 6 юни Ботаническата градина в село Борика е открита за посетители. Ясен е там денонощно и цени най-много миговете, в които остава сам в нея. Ще ви посрещне с истории за цветя, любезен е – ще ви разведе по алеите, може да получите мед от кошерите, растение от градината, докато отстранява някой кусур във формата на анонимен плевел. Споделя градината си – а може да даде начало и на вашата?