На 19 септември активността на гражданската група „Запазете Бедечка“ получи национално признание от Българската фондация Биоразнообразие. На церемонията в София, за да получат наградата си, пристигнаха старозагорските представители Първан Симеонов, Богдана Георгиева и Христо Иванов.
Със 163 гласа публиката избра в категорията „Активист за природата“ за втора поредна година гражданската група „Запазете Бедечка“ заради това, че организираха една многослойна кампания, обхващаща съдебни битки, протести, информационни кампании, създаване на визия за градската зелена среда в Стара Загора. Една кампания, която се бори с корупцията; кампания, която се обедини с други градове и излезе извън своите предели и населено място и се превърна в един от символите на борбата за градовете, в които живеем и отглеждаме децата си.
Впечатленията и емоцията си от събитието сподели със ЗАРАТА Богдана Георгиева, която каза, че се е почувствала изключително въодушевена от срещата си със себеподобни хора, обединени от каузата за опазване на природата и че подобни срещи са много важни за всички, за да обменят мисли и идеи и за да се усетят част от една общност, която расте като лавина. Младата общественичка изрази задоволството си от това, че в Стара Загора се оформя активно гражданско общество, което може и трябва да бъде адекватен коректив на властта. Тя се надява да бъде зачетен вотът на старозагорци, даден безапелационно на проведения Референдум, да се запази от застрояване парк „Бедечка“, включително и неговата спорна към момента южна част. Голямо признание за нас е фактът, че получихме наградата точно на публиката, защото за нас е ясно, че хората са следили какво и как правим за нашия зелен парк и са гласували за групата „Запазете Бедечка“ – заключи Богдана Георгиева.
Малко от предисторията на гражданската група:
[ad id=“238430″]
В началото на 2012 година гражданската група „Бедечка“ се състои само от няколко приятели, загрижени за съдбата на парк „Бедечка“ в Стара Загора. Постепенно те събират десетки съмишленици сред най-различни групи, жители на града. Млади учени от Харвард, Принстън пишат писма до институциите за запазването на парка, към борбата им се присъединяват и активни обществени групи като феновете на „Берое“, общественици и публични личности, артисти. Активната им съпротива и сериозният проблем присъединява към каузата за „Бедечка“ и природозащитни организации като Грийнпийс, коалиция „За да остане природа в България“, граждански групи за защита на зелените площи от Варна, Пловдив, Русе, София и др. градове. Случаят поражда бурна обществена съпротива, довела до поредица протести в Стара Загора и дори в София на Орлов мост. Така борбата за спасяването на парк „Бедечка“ се превръща в символ на борбата за запазването на зелените площи в градовете в цяла България.
Освен да протестират, активистите от „Бедечка“ започват и доброволчески акции за почистване и облагородяване на парка. Организиран е граждански патрул, който разкрива опит за унищожаването на дърветата с нафта. Членове на групата създават игра с добавена реалност „Бедечковци“ и разяснителни кампании за същността на проблема.
Всичко това вбесява собствениците, претендиращи, че това са техни частни земи, стига се и до сблъсъци, опити за очерняща кампания и злепоставяне на членовете на организацията. Въпреки това от „Запазете Бедечка“ успяват да постигнат значителен резултат! Въпреки слабата активност на Старозагорци, недостатъчна за валидност на референдума, който Общината инициира по проблема – над 85 % от гласувалите дават вота си за запазване на Бедечка като парк! Към настоящия момент парк „Бедечка“ отново е ябълка на раздора между любителите на зелените градски площи и претендиращите частни собственици. Затова и групата продължава със своите действия и призовава за подкрепа за запазването на парк „Бедечка“ от апетитите за застрояване.