Някой съмнява ли се, че лично премиерът Бойко Борисов е дал съгласие за експулсиране на турския бизнесмен Абдуллах Бююк по искане на Анкара?
Естествено е този щекотлив междудържавен въпрос, за който турският външен министър се изказва по площадите в Турция, да не е решен без Борисов. Но ако някой се съмнява, да се вслуша и в думите на вътрешния министър Румяна Бъчварова по въпроса.
Днес тя каза, че „съответните служби“ са дали становище, че Бююк заплашва „националната сигурност“. „Съответната служба“ е ДАНС, чийто председател може да определи кой представлява такава заплаха – така, както направи и за джихадиста Мурад Хамид, който ще бъде ексуплсиран като заплаха за националната сигурност и е със забрана да влиза в България за 10 години. А ДАНС е на пряко подчинение на премиера.
Сега МВР и ДАНС ще се наложи да измислят спешно с какво Бююк, който пребивава у нас от септември м.г., заплашва националната ни сигурност. Най-лесно ще е да го изкарат ислямист/джихадист/терорист. Чакаме контролираната информация.
Унизителен и отвратителен е начинът, по който държавата предаде този човек на Турция – през главата на българския съд, който на две инстанции през март е отказал екстрадицията с убеждението, че „в Турция няма да му бъде гарантиран справедлив съдебен процес“.
Направи го дни след като Турция откри ловния сезон за гюленисти, нарочени за организатори на неуспелия метеж. Въпреки решението на съда по същество, с формален мотив – невалидни документи…
Вчера, 10 август, след като авторитетното турско издание „Хюриет“ цитира външния министър Чавушоглу, че България подготвя връщането на „предателя“ Бююк, медиите се надпреварваха да питат Министерството на правосъдието, което отговаря за екстрадиционната процедура, истина ли е и имало ли е разговори с Турция по въпроса. Отговорът беше: категорично не, няма промяна.
И хоп, часове по-късно, постфактум МВР с 2-3 изречения съобщи, че е предало гражданина на турските власти при „Капъкуле“. Където, за голяма изненада на Бъчварова, по думите й, вече чакали ред турски телевизии.
Заповедта за принудително извеждане на чужденеца е издадена на основание невалидните документи. А единственият, който би могъл да помогне на Бююк за подновяване на документите, е … Турция, която го издирва.
„Помня, че докато течеше делото, му изтичаха документите. Паспортна служба има в турското посолство. Но нали ако отиде там, това е турска територия, директно ще му сложат белезниците и ще го върнат обратно“, коментира пред Ureport адвокатът на Бююк по делото за екстрадиция Димитър Марковски (чийто баща и колега е адвокат на премиера по множество дела).
Заповедта за експулсирането е издадена на 9 август, съобщи днес шефът на дирекция „Миграция“ в МВР Николай Николов, който я е подписал. Бъчварова твърди, че не става дума за политическа сделка с Турция и „ние не сме търгували това решение по никакъв начин“.
Щом става дума за формална, административна процедура, тогава защо същият ден – на 9 август лично турският външен министър вече е уведомен за тази заповед (както личи от вчерашната публикация на „Хюриет“)? Вариантите не са много: или Бъчварова лъже, или Турция има свои къртици в българското МВР.
(Да не забравяме, както МВР изтъква, че в предисторията на решението за Бююк пръст има и президентството. Комисията по предоставяне на убежище, подчинена на вицепрезидента Маргарита Попова, още преди пуча в Турция е отказала политическо убежище на Бююк. С какви мотиви – пресекретариатът на държавния глава обеща да отговори в кратък срок.)
А на въпрос защо е нямало представители на омбудсмана и на правозащитни организации при репатрирането на Бююк при предаването му на „Капъкуле“, в нарушение на закона за чужденците, Бъчварова препрати към шефа на дирекция „Миграция“, подписал заповедта… На амбразурата е избутан изпълнителят Николов, зад него наднича Бъчварова, а зад нейните „крехки женски рамене“ стърчи по-широкият гръб на онзи, който ръчно ръководи МВР – премиерът.
А защо Бююк не е изчерпал всички възможни варианти за оставането си в България (след отказа на президента той не е кандидатствал за бежански статут пред агенцията за бежанците, съобщи Николай Николов), остава да гадаем. „Изпращаме го в родната му страна, където е семейството му“, коментира ведро зам.-главният секретар на МВР Георги Арабаджиев. Възможно е бизнесменът да е заплашван именно за живота на семейството си например.
Важният въпрос: защо Борисов и правителството предадоха крадешком „предателя“ на Турция, плюейки на две съдебни решения, куп закони и живота на един човек? Иначе пред българските микрофони Борисов се перчи, че по лидерски ще се наложи да се разбира с Ердоган за бежанците…
Дали Турция страхува българската власт, че ще пусне бежанците насам или тя сама се страхува? Както изгнаникът Фетуллах Гюлен, сочен от Анкара за мозък на метежа, изтъкна, Турция оказва натиск върху други държави, за да бъдат удовлетворени интересите на президента Ердоган.
Междувременно Турция продължава да настоява Вашингтон да й предаде духовника, но не среща такова разбиране като в София.
МВР отрича експулсирането да е в замяна на Фарук Бекташ. Турският гражданин, който работи и живее в Германия на 24 юли, заспивайки зад волана, блъсна и уби семейство на мотор край Драгоман. След което съдът го пусна под домашен арест, а обвиняемият се покри.
Решението за експулсиране подлежи на обжалване, но не спира изпълнението му. Както днес Бъчварова изтъкна: Бююк може да го обжалва от Турция. Ако е жив.
Източник: ureport.bg