Данните за инфлацията оцветиха в червено американските индекси

Данните за инфлацията оцветиха в червено американските индекси

Снимка: Michael Nagle/Bloomberg

Основните щатски индекси записаха спадове в сряда, след като данните за цените на потребителските стоки през октомври показаха най-големия годишен ръст от над 30 години насам. Това доведе до рязко покачване на доходността по облигациите, предава CNBC.

Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average отписа 240,04 пункта от стойността си и приключи търговията на ниво от 36 079,94 пункта. Широкият измерител S&P 500 се понижи с 0,8% до ниво от 4646,71 пункта. Технологичният показател Nasdaq Composite е надолу с близо 1,7% и завърши деня на ниво от 15 622,71 пункта.

Доходността по бенчмарковите 10-годишни американски държавни ценни книжа, която се понижи през последните седмици, нарасна с около 11 базисни пункта до ниво от 1,568% след публикуването на индекса на потребителските цени. Доходността по 30-годишните облигации също се повиши до 1,925%.

На фона на ръста на доходността по облигациите инвеститорите се отказаха от технологичните акции с висока стойност и подкрепиха банковите акции. Те също така потърсиха убежище при златото и биткойна.

Индексът на потребителските цени нарасна с 6,2% на годишна база, което е над очакванията за 5,9% на икономисти, участвали в допитване на Dow Jones. Това е и най-силното годишно ускоряване на инфлацията от 1990 г. насам. На месечна база цените на потребителските стоки са нараснали с 0,9% спрямо очакваните 0,6%. Индексът CPI включва кошница от продукти като бензин, здравни грижи, храни и наеми.

„Индексът на потребителските цени от сряда показа още един месец на инфлация доста над целта на Федералния резерв, основно заради продължаващите проблеми с веригите на доставка и недостига на работна ръка. Ако инфлацията не се забави, може да се наложи Федералният резерв да ограничи по-значително покупките на облигации и да повиши лихвите, което може да засегне акциите и облигациите“, коментира Нанси Дейвис, основател на компанията Quadratic Capital Management.

Технологичните акции бяха под натиск в сряда, тъй като растящата доходност по облигациите намалява стойността на бъдещи печалби и следователно може да засегне особено тежко книжа, постигащи растеж. Цената на акциите на Advanced Micro Devices се понижи с около 6,1%, а тази на Nvidia е надолу с 3,9%. Книжата на Alphabet поевтиняха с 2%.

В същото време банковите акции получиха тласък от ръста на доходността по облигациите, ограничавайки загубите на общия пазар. По-високата доходност означава, че банките вземат по-големи лихви по заемите, което обичайно подкрепя печалбите. Книжата на Bank of America поскъпнаха с 0,8% а тези на Wells Fargo добавиха 0,9%.

Инвеститорите потърсиха и други убежища срещу инфлацията извън акциите и облигациите. Златото и биткойна поскъпнаха, тъй като инвеститорите се насочиха към активи, които могат да се справят по-добре при ръстовете на цените.

На валутните пазари доларовият индекс, който следи представянето на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се повиши с 1% до ниво от 94,89 пункта. Еврото поевтиня с 0,02% до 1,148 долара, а паундът е нагоре с 0,1% до ниво от 1,34 долара. Спрямо йената щатските пари запазват курса си от 113,9 йени за долар. 

На стоковите пазари цената на петрола се понижи, след като запасите от суров петрол в САЩ леко се повишиха. Фючърсите върху международния бенчмарк Брент поевтиняха с 69 цента до 84,09 долара за барел. Контрактите върху американския лек суров петрол WTI отбелязаха спад от 1,24 долара зо 82,91 долара за барел. 

Американските фючърси върху златото поевтиняха с 0,1% до 1828,40 долара за тройунция. 

източник https://www.investor.bg/…………