Дефицитът на чипове ще свие с до 5 млн. автомобила световното производство

Дефицитът на чипове ще свие с до 5 млн. автомобила световното производство

Снимка: Chris Ratcliffe/Bloomberg

Недостигът на полупроводници ще изтрие до 5 млн. автомобила от глобалното производство през 2021 г., показва ново проучване, засягащo автомобилната индустрия, цитирано от Automobilwoche. 

Още по темата

За цялата година се очаква да бъдат произведени 74,8 млн. превозни средства в глобален план, което би представлявало спад от 9,3% спрямо помрачената от коронавируса 2020-та година, сочи анализ на проф. Фердинанд Дуенхьофер от Центъра за автомобилни изследвания в Дуисбург.

Без дефицита производството би достигнало 80 млн. превозни средства, изчислява Дуенхьофер.

Според анализа ситуацията може да се влоши допълнително през втората половина на годината. „Сроковете за доставка ще бъдат по-дълги и пак ще има дупки в производството през 2022 г.“, посочва Дуенхьофер.

Забавяне на пазарния растеж през втората половина на годината

През първите пет месеца на 2021 г. световният автомобилен пазар се е разширил с 34 на сто в сравнение със същия период на миналата година, според проучването. През втората половина на годината обаче растежът вероятно ще се забави значително. В понеделник Асоциацията на автомобилната индустрия (VDA) намали прогнозата си за вътрешно производство за тази година от 4 милиона автомобила на едва 3,6 милиона превозни средства.

Центърът за автомобилни изследвания предполага, че недостигът на полупроводници, основният материал за направата на микрочипове, ще продължи да оказва влияние в началото на 2023 г. След това се очаква да се появят проблеми във веригите на доставка на друг важен компонент за съвременната автомобилна индустрия – клетките за батерии за електрически превозни средства, тъй като сегашните темпове на производство на литиево-йонни батерии няма да може да отговори на ръста при търсенето, предупреждава Дуенхьофер.

Източник: https://www.investor.bg/ .