Снимка: Jason Alden/Bloomberg |
Американският икономист Джоузеф Стиглиц вярва, че сега е подходящ момент за пренасочване на американската икономика, като твърди, че „не трябва да оставяме една криза да не бъде оползотворена“.
Бившият старши вицепрезидент и главен икономист на Световната банка заяви в четвъртък, че пандемията от коронавирус е разкрила как икономическата система не работи, имайки предвид неравенството, климатичната криза и липсата на устойчивост на пазарната икономика.
Стиглиц казва, че е оптимист, че много съществуващи проблеми могат да бъдат решени едновременно, тъй като те са свързани.
„Можете да получите две за едно“, коментира той пред CNBC на ежегодната конференция Ambrosetti Forum на брега на езерото Комо в Италия.
САЩ например трябва да инвестират в изграждането на „зелена“ инфраструктура, която създава работни места и помага за намаляване на неравенството, посочва Стиглиц. „Като се замислите, осъзнавате, че можем да атакуваме два или три от тези проблема едновременно“, казва 78-годишният Стиглиц.
Той смята, че би било „здравословно“ за икономиката на САЩ да повиши „малко“ данъците, за да финансира „някои от нещата, от които се нуждаем за общото благо“.
През юли 130 държави подкрепиха въвеждането на глобална минимална корпоративна данъчна ставка от 15%. Според Стиглиц този ход е сложил край на надпреварата към все по-ниски данъци, като САЩ обмислят ставка от 25%.
Успешната икономика не се определя само от данъчните ставки, но и от други фактори като инфраструктура и усилия за научноизследователска и развойна дейност, допълва Стиглиц.
Той казва още, че има нарастващ консенсус, че САЩ трябва да променят остарелите закони, които са в сила от 125 години, и да предприемат мерки срещу прекомерната пазарна мощ в цяла Америка.
„Концентрацията на пазарна власт се е увеличила изключително много през последните 35 години“, посочва той. Прилагането на свръхрегулация и твърде високи данъци няма да стане причина Западът да загуби конкурентното си предимство пред нововъзникващите сили и Китай, прогнозира Стиглиц.
„Всъщност съм напълно уверен, че тази нова програма ще ни укрепи“, категоричен е той. Конкуренцията прави пазарните икономики по-иновативни, докато монополите намаляват иновациите, изтъква Стиглиц. „Видяхме как големите гиганти всъщност смазват иновациите“, допълва той.
източник https://www.investor.bg/…………