Дипломат: Колебливата позиция на България няма да доведе позитиви

Дипломат: Колебливата позиция на България няма да доведе позитиви

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Турция умело води посредническа мисия в условията на война между Русия и Украйна, като се надява да извади и ползи от това. Максималната цел на Анкара би била да събере на преговори президентите Владимир Путин и Володимир Зеленски, а след това да участва във възстановяването на Украйна след войната. Със своята позиция обаче България не може да се надява на участие в този възстановителен процес, коментира Георги Димов, дипломат и бивш ген. консул в Одрин, в ефира на предаването „Светът е бизнес“ с водещ Ивайло Лаков.

Още по темата

„Войната все някога ще свърши… и не трябва да имаме една съсипана страна. Тя ще трябва да бъде възстановявана … от този, който е бил миротворец, който е бил посредник, който не се е изхвърлял в своите позиции и действия. А това са страшно много пари. Анкара действа така, защото има този опит за възстановяване от Ирак, особено след втората война в Персийския залив“.

България не може да действа по друг начин, освен като приятели и съюзници в ЕС и НАТО, но позицията ѝ е твърде обрана, каза Димов и добави:

„Нали се сещате как това ще бъде оценено в периода на възстановяване на Украйна?“

Разбираемо е притеснението в подобна ситуация България да остане без бойна авиация или противовъздушна отбрана, но е неразбираемо защо като производител България отказва да снабди Украйна с военната си продукция си по подобие на съюзниците си, каза Димов.

„Необходими са поне три предварителни условия за такава мисия: държавата да има добра комуникация и с двете спорещи страни, да вдъхва доверие и да събере на масата на преговорите и двете страни, и да разполага с необходимите икономически, политически, дипломатически и военни средства, за да може да накара преговарящите страни да останат на масата на преговорите, дори ако някой от тях иска да я напусне“.

Според дипломата освен Турция подобна роля могат да играят Израел, Египет, ОАЕ, и може би Китай и Индия. Нито една от тези държави не е член на ЕС, но Турция е част от НАТО, посочи той. Поотделно или заедно лидерите в ЕС – Франция и Германия – също могат, а и най-вероятно на по-късен етап ще имат важна посредническа роля в преговорите, като и двете страни продължават да поддържат контакт с Кремъл.

Какво още каза Димов за войната вижте в целия разговор!
 

https://www.investor.bg/