Д. Димитров: Безумие е второкласните пътища да влязат в обхвата на ТОЛ системата

Пълно безумие е намерението второкласните пътища да влязат в обхвата на ТОЛ системата от 1 юли. Подобно увеличение на цените три пъти и нагоре в сегашната ситуация, и то в рамките на два месеца, е крайно недопустимо. Този коментар направи в предаването „Бизнес старт” на Bloomberg TV Bulgaria Димитър Димитров от Камарата на автомобилните превозвачи в България. Той не отрече, че въвеждане на ТОЛ системата е най-справедливият начин за заплащане, но напомни, че с десет години закъсня въвеждането ѝ.

Още по темата

Според него само за прохода „Хаинбоаз“ и някои други отсечки може да има ТОЛ такси.

„Ние с една крачка стигаме цените в Германия. Това ще удари изключително бедни краища в България, където се извършват изцяло вътрешни превози, там няма транзитен трафик“, предупреди Димитров.

Той е категоричен, че ролята на министъра на регионалното развитие не е на кой път каква такса ще се събира. „Логиката е, че трябва да се обхване транзитният трафик, който се плаща скъпо и вътрешният да не се товари”, настояваи експертът.

Проф. Симеон Ананиев от Асоциацията на предприятията в железопътния транспорт е на мнение, че трябва да имаме единна транспортна национална схема за товарни и пътнически превози. В нея трябва да са посочени параметрите на всеки регион при определяне на инфраструктурните такси, като се вземат предвид транспортните средства и населението, което ги ползва. Едва тогава, професорът съветва да се закупуват локомотиви за жп транпосрта. Той смята, че в последните десет години в транспорта се работи на парче, вследствие на натиск и стачки. 

„Националният план за възстановяване и устойчивост акцентира само върху железопътния превоз. Многократно настоявахме автомобилният транспорт да бъде включен, но това не се случи. Същото е положението и що се отнася до Оперативна програма „Транспорт”, която е към Министерството на транспорта и тя също не е отворена към лицензирани автобусни и товарни превозвачи“, заяви Димитър Димитров.

По думите му най-абсурдният отговор е, че изключително трудно се администрира подобна мярка и Министерството на транспорта няма опит”. „Липсата на капацитет за реализиране на мярката е абсурдно като оправдание. Амбициите на Министерството на транспорта са големи и определено са много напред във времето. Въпросът какво правим тук и сега – няма отговор“, коментира представителят на Камарата на автомобилните превозвачи в България.

Той обърна внимание, че няма ясна и целенасочена политика при автомобилния транспорт след пандемията от Covid и с оглед ситуацията в Украйна и подчерта, че превозът на пътници и товари е в изключително тежко състояние. „Редица европейски държави изляха стотици милиони евро в подкрепа”, подчерта Димитров що се отнася до цената на горивата, които са основен разход за транспортните фирми.

Проф. Ананиев е убеден, че желанието да се постигне ефект за два-три месеца в БДЖ е нереалистично и показва непознаване на транспорта и транспортните процеси. Изказването му е по повод смененото два пъти ръководство на железниците.

„Никой от бранша не вярва, че реформата за БДЖ е правилно построена и ще се реализира, по-скоро ще дойдат следващите реформатори“, каза експертът от Асоциацията на предприятията в железопътния транспорт.

Той съветва да се направи анализ на транспортната свързаност. „Съмнявам се, че имаме нужда от високоскоростен влак до морето. Имаме нужда от магистрала и изграждането на цялостна мрежа, която да е свързана с железниците, с гарите. Транспортът е едно цяло“, обобщи професорът.

Кои са необходимите структурни промени в транспортния сектор? Кога България ще разполага с успешно функционираща национална транспортна схема? Какви са предизвикателствата пред автомобилния транспорт в България?

Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „Бизнес старт” може да гледате тук.
 

https://www.investor.bg/