Д-р Александър Симидчиев: Преброителите трябва да бъдат ваксинирани

Преброяването е казус, който създава притеснения, добра идея е преброителите да бъдат ваксинирани, както бяха ваксинирани членовете на секционните избирателни комисии по време на избори. Това заяви в ефира на Bloomberg TV Bulgaria д-р Александър Симидчиев, зам.-председател на Комисията по здравеопазване в Народното събрание.

„Не е добра идея да се измества преброяването, защото чакането да се подобри ситуацията не води до нищо – трябва да има мерки, които да позволяват нормалното функциониране на държавата, посочи гостът. Той съобщи, че има ваксини за всички преброители, но останалите действия по преброяването са под юрисдикцията на Националния статистически институт и изпълнителната власт.

От днес влязоха в сила нови мерки за ограничаване на пандемията от Covid-19.

„Много е сложен въпросът дали този път е намерен балансът между ограничаване на заразата и запазване на бизнес активността в страната. Такива мерки са били въвеждани и преди, те не са безпрецедентни. Но дори на този етап най-ключовият фактор за ефективността на мерките си остава тяхното спазване“, смята здравният експерт.

Той е категоричен, че ако хората не се съобразяват с тях, то няма как да очакват те да работят.

Още по темата

“Наличието на план е хубаво нещо и той трябва да се използва проактивно. Както един бизнес план трябва да се използва по такъв начин, за да се управлява бизнеса, така и мерките трябва да бъдат комуникирани с обществото, за да могат да имат профилактична функция и чрез тях да избегнем влошаване на ситуацията, а не реактивно да ги включваме и изключваме”, съветва д-р Симидчиев.

Той увери, че освен противоепидемични мерки в актуализацията на бюджета се предвиждат и компенсиращи мерки за различни браншове, които могат да бъдат засегнати от ограниченията.

Гостът е на мнение, че освен финансова подкрепа, каквато е предвидена, трябва да се измислят и различни бизнес планове, чрез които да може бизнесите да се адаптират към ситуацията. Примерът, който той даде, е с доставките на храна по домовете, което може да помогне на ресторантския бизнес да генерира печалба.

Здравният експерт поясни, че допълнителните финансови средства, които се планира да бъдат дадени на Здравната каса трябва да бъдат категоризирани, за да се определи за какво точно ще бъдат използвани.

Александър Симидчиев потвърди, че бюджетът за полугодието на НЗОК е изпълнен по начина, по който е трябвало – не е имало недостиг на финансови средства. „Не е вярно, че държавата няма пари, но актуализацията на бюджета е нужна, за да може те да се използват“, коментира той.

Според него, не е добра идея някаква сума просто да бъде оставена на управителния съвет на Здравната каса, за да се използват изцяло тяхно усмотрение.

„Проблемът на здравеопазването в България, не е, че няма пари за него, а че те не се разходват по правилния начин”, убеден е Симидчиев.

Друга наболяла тема, на която той обърна внимание, е тази за ваксините. Здравният експерт поясни, че в бюджета са предвидени финансови средства за ваксини и България има сключен договор за определена бройка.
„Проблемът на страната с ниския брой ваксинирани не се дължи на липсата на ваксини или тяхното поставяне. Коренът на проблема е, че хората не искат да се ваксинират“, смята Симидчиев.

Той добави, че в парламентарната здравна комисия има идея, която е срещнала подкрепа от много парламентарни групи, да се отделят средства за информационна кампания, защото, според него, повече хора правят избора си на базата на непълна или невярна информация.

„Към момента Министерство на здравеопазването има 10 хил. лв. за информационна кампания, а комисията предвижда да бъдат отпуснати 10 млн. лв. За да се разбере дали обаче това предложение има реална подкрепа, трябва да има гласуване в пленарна зала“, напомни Александър Симидчиев.

Той е съгласен да се дадат допълнителни финансови средства и на магистър фармацевтите. Неговата логика е, че всеки гражданин, който е изложен на риск от зараза заради служебните си задължения, трябва да има достъп до тези пари.

„Идеята на тези средства е да се управлява риска и това е един от начините ние да го направим”, категоричен е здравният експерт.

Симидчиев коментира и новия щам, който Световната здравна организация добави към списъка на вариантите на Covid-19 – щам Мю. Вариантът, фигуриращ в класификатора като Mю, се обозначава с формулата B.1.621. Добавен е от СЗО на 30 август тази година, след като е открит в 39 държави. И при него, както и при другите новооткрити варианти, са налице мутации, които могат да го направят по-малко податлив на механизмите на имунната защита.
Според седмичния бюлетин на СЗО относно пандемията, вариантът Mю „съдържа съзвездие от мутации, които показват потенциални свойства на имунно бягство“.

Александър Симидчиев обясни, че самият коронавирус, още при изследвания на прилепите, от които той се прехвърли на хората, се установява, че характерно за него е, че не дава възможност да се изгради стаден имунитет.

„Напълно е възможно и при прилепите това да се е случвало чрез множество мутации, които помагат на вируса да заобиколи имунната реакция“, предположи гостът.

Симидчиев заяви, че създаването и одобряването на нови ваксини вече е оптимизиран процес и лесно може държавите да получат достъп до новите препарати. Въпросът е да бъдат удържани вълни от нови щамове докато не се намери начин да се подобри имунната реакция.

„Ваксините ни дават 70% защита, което е приемлив показател. Със 70% се намаляват някои от ключовите параметри като хоспитализация, тежко боледуване или фатален край”, обясни Симидчиев в коментар за становището на Европейския център за профилактика и контрол на заболяванията, от който заявиха, че за момента няма нужда от трета допълнителна доза ваксина.

В контраст на това изказване на Центъра за профилактика и контрол на заболяванията стана ясно, че Европейската агенция по лекарствата реално проучва трета стимулираща имунитета доза на ваксината на Pfizer. Д-р Симидчиев е на мнение, че двете неща не сe изключват взаимно – едното е оценка на Центъра, в което се казва, че все още няма нужда от трета доза. Действията на Европейската агенция по лекарствата, той оцени като превантивна мярка, защото не се знае дали трета доза няма да се окаже нужна.

Ще имат ли ефект новите мерки срещу ограничаване на пандемията от коронавирус? 

Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Повече за срещите в „Бизнес старт“ може да прочетете тук.

източник https://www.investor.bg/…………