Европейската комисия: България трябва да ни убеди, че не трябва да спираме парите

България има три месеца, за да убеди Европейската комисия, че у нас няма злоупотреби с парите от европейските фондове. Нашата страна трябва да докаже, че е отстранила нередностите при обществените поръчки и управлението на проектите, финансирани от Европейския съюз. В противен случай рискуваме да ни бъдат наложени глоби и дори да се стигне до спиране на парите от европейските фондове, твърди bTV.

Преди две години, на 17 май 2014 година – при кабинета „Орешарски“, страната ни подготви „пътна карта“. В нея залегнаха всички забележки на Европейската комисия, както и какво трябва да направим за прозрачно и ефективно разходване на парите от фондовете на Европейския съюз.

Крайният срок да отчетем постигнатото пред Брюксел е декември 2016 година.

Европейската комисия ще провери дали нашето законодателство, свързано с обществените поръчки, отговаря на европейските изисквания. Освен това ще провери и дали усвояването на средствата се контролира ефективно.

Общо осем страни от Европейския съюз са в положението на България. В началото 2017-а ще се проведат консултации с експертите от Брюксел и едва след това Европейската комисия ще реши – трябва ли да ни наложи санкции и какви ще бъдат те.

Колко сериозен е проблемът

Само през 2015 година Агенцията за държавна финансова инспекция е установила 1147 нарушения при 712 обществени поръчки. Това е 41% от общия брой процедури, проверени от нея.

Най-тежко е бил нарушен законът при 310 обществени поръчки за 224 023 021 лева. При тях не са проведени съответните законови процедури за избор на изпълнител при наличие на всички основания за това.

Нарушения са установени при 379 случая, което е 22% от всички обществени поръчки, които са проверени. При тях не са спазени принципите за публичност и прозрачност, свободна и лоялна конкуренция, равнопоставеност и недопускане на дискриминация на кандидатите.

Източник: bTV