„Едно и едно не прави две в политиката, но понякога пък събирането може да създаде ентусиазъм“.
Това каза пред БНР проф. Екатерина Михайлова, преподавател по конституционно право, бивш заместник-председател на Народното събрание, дългогодишен политик.
Според нея е важно коя ще първата политическа сила на изборите, но ако никой не желае да създаде с нея общо управление, това първото място не помага:
„Ясно е, че ще има коалиция, ясно е, че бъде много трудна.
Важно е сега политическите субекти не само да ни дадат заявките си какво ще ни предложат, за да можем да избираме, но и да ни предложат с кога ще го правят“.
„Голямото дясно обединение не знам как точно ще се получи, защото кой как се идентифицира в политическото пространство е нещо, което е отворено като въпрос. Не съм сигурна, че тези заявки, които чуваме за обединение, всички са в дясното политическо пространство“, коментира тя.
По думите ѝ урокът, който не само този парламент, а други преди него не са научили, е, че стабилното законодателство изисква предварително свършена много работа и обществени обсъждания, оценка за въздействие:
„Това е сложна дейност и политическа, и експертна. Законодателството е политическа работа, но изисква и солидни познания. … Да не се пускат в обръщение едни проекти за закони само за политическа пропаганда, а да са негодни и да трябва да се преработват на един или на друг етап“, допълни тя.