Вече е ясно кои партии и с колко мандата ще бъдат представени в 51-ия парламент.
„Фактът, че има толкова много партии в Народното събрание, създава много опции. Най-вероятната опция, която се коментираше преди изборите, е около ГЕРБ”, сподели в студиото на “България сутрин” политологът Мила Мошелова.
Според нея първият мандат или ще бъде реализиран, или много трудно ще се върви към втори или трети, “защото виждаме и много по-втвърден тон от първия играч”. Според Мошелова е важно и какви ще са разделителните линии между партиите.
„Това с кого може и с кого иска да управлява ГЕРБ, са две коренно различни неща. Виждам като възможна конфигурация ГЕРБ, „ДПС – Ново начало“ и „Има такъв народ“, като ИТН доста често са се обръщали в нещата, които казват“, допълни тя в ефира на Bulgaria ON AIR.
БСП също би могла да се счита като „патерица“ на едно управление на малцинството.
„Сглобка беше вариант преди изборите. Тук вече се вижда пропукване на този вариант, защото видяхме втвърдяване на тона и от страна ПП-ДБ, и от страна на ГЕРБ, които не са съгласни с идеята за равноотдалечен премиер. ПП-ДБ постави по-сериозни разделителни линии. В момента наблюдаваме един обърнат процес – по време на кампания, когато сме свикнали да виждаме много остър сблъсък между двата основни противника, видяхме едно затишие между тях и по-умерен тон. Този тон е логично да стане още по-умерен след изборните резултати, а ние видяхме точно обратното“, подчерта Теодора Йовчева.
Председателят на НС е ключов избор
Мошелова не очаква лесен процес по избирането на председател на Народното събрание. Според нея театралната постановка взима връх над идеята за обединение.
“На мен ми прави силно впечатление, че има отделни хора, които се заявяват вътре от съдебната власт и излизат на преден план, излизат с доста ясни претенции за това как съдебната власт трябва да изглежда – съдия Цариградска е един от тези хора. Това хвърля светлина върху ВСС“, коментира политологът.
Йовчева пък припомни, че по ПВУ има доста изпуснати срокове.
„Там вече нещата са на много краен етап. Трябва да се концентрираме върху основния приоритет на парламента – да се състави правителство. Прекалено много смъкнахме очакванията. Редно е да се върнем към истинските очаквания, очевидно е, че правителството няма да е 4 години. Но все пак да се създаде работещ модел и да се поставят приоритети“, добави тя.
Мошелова е на мнение, че ако парламентът не се обедини около няколко конфигурации, който и да стане министър-председател, нищо няма да се промени.
Гледайте видео с целия разговор.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase