Гражданите на редица страни от Европейския съюз, които са пристигнали със закъснение на работа или на училище през последните седмици, трябва да обвиняват не само лошото време. Истинската причина е безпрецедентното забавяне в електропреносната мрежа на Стария континент. Тя е причина някои електрически часовници да работят по-бавно, пише британският вестник „Гардиън“.
[ad id=“225664″]
Проблемът е предизвикан от политически спор между Сърбия и Косово, който е довел до загуба на определено количество енергия от местната електропреносна мрежа. Това обаче е довело до „ефект на доминото“ в цялата синхронизирана високоволтова електропреносна далекопроводна мрежа в Европа. Тя се простира на целия континент – от Португалия до Полша и от Гърция до Германия.
[ad id=“237001″]
„Тъй като европейската електропреносна система е взаимосвързана, когато някъде има дисбаланс, честотата леко спада„. Това заяви Клер Камю, говорител на Европейската мрежа на операторите на електропреносни системи.
[ad id=“238430″]
Електропреносната мрежа на континента е загубила 113 гигаватчаса енергия от средата на януари насам, защото в Косово са използвали повече електричество, отколкото генерират. Сърбия, която отговаря за балансирането на електропреносната мрежа на Косово, не го е направила.
[ad id=“236993″]
От Европейската мрежа на операторите на електропреносни мрежи, чието седалище е в Брюксел, добавиха, че „това средно честотно отклонение, което никога не се е случвало по подобен начин в континенталната европейска електроенергийна система, трябва да бъде прекратено„.
[ad id=“263680″]
Отклонението от стандарта в Европа от 50 килохерца е достатъчно да предизвика електрическите часовници, които поддържат измерването на времето чрез честотата на електроенергийната система, вместо вградените кварцови кристали, да изостанат с около 6 минути от средата на януари насам. Проблемът засяга най-вече радио алармите, часовниците на фурните или часовниците, използвани за програмиране на отоплителните системи.
[ad id=“218001″]
Търканията между Сърбия и Косово са част от по-широк спор, който датира от почти 20 години. След края на войната в Косово през 1999 година, доминираните от сърби северни части на Косово, които остават лоялни на Белград, не са плащали на правителството на Косово за консумираната от тях енергия. Споразумение, сключено през 2015 година, имаше за цел да разреши този спор, но Сърбия блокира изпълнението му.
news.bg