По думите на британския посланик у нас атаката на САЩ, Великобритания и Франция не е предупреждение, а точно насочено действие срещу химическите войски на Башар ал Асад.
[ad id=“225664″]
„Много хора гледат на Русия през розови очила, но не и ние – имаме прагматичен подход и сме съвсем трезви. Техните действия започват отдавна – те се намесват в Крим, в Черна гора, в избори, помагат на режима на Асад, извършват химически атаки.“ Това коментира пред бТВ британският посланик у нас Ема Хопкинс.
„Положихме много усилия в седмицата след атаката с нашите съюзници и сме уверени, че са използвани химически оръжия от режима на Асад – имаме оперативна информация, имаме доклади на открити източници, също СЗО (…) Русия използва 6 пъти своята възможност за вето в Съвета за сигурност през миналата година, не можем да ги държим отговорни по този начин и това беше последният ни опит да предотвратим хуманитарна катастрофа”, обясни тя.
[ad id=“263680″]
По думите й ударът на САЩ, Великобритания и Франция не е предупреждение, а точно насочено действие срещу химическите войски на Асад. „Организацията за забрана на химическите оръжия и механизмът за съвместни разследвания установи, че Асад и неговият режим са виновни за 4 атаки, но през миналата година Русия прекрати разследването със своя механизъм за вето”, посочи още дипломатът.
Хопкинс подчерта, че трите западни страни не целят ескалация на конфликта и не се месят в гражданската война и са преминали към военни действия, „за да спрем това, след като не успяхме да направи това през Съвета за сигурност”.
[ad id=“236993″]
Посланикът бе категорична, че не може да се прави паралел между ситуацията в Сирия и тази в Ирак, когато се оказа, че западната военна кампания е била базирана на неверни сведения за оръжия за масово поразяване.
По темата „Скрипал” посланикът заяви, че до генералния секретар на НАТО са изпратени още доказателства за участието на Русия – включително и данни, че службите й през последните 10 години са работили по конкретен метод за използването на „Новичок” за ликвидиране на конкретни лица.
[ad id=“236999″]
Хопкинс благодари на България за подкрепата, макар да отбеляза, че 28-те държави, които (за разлика от нас) изгониха руски дипломати „са приели тези доказателства и са взели мерки”.
„Експулсирането на руски дипломати е трудна тема, тя е много чувствителна. Не всяка държава би помогнала по един и същи начин. България за нас е много силен съюзник в НАТО и ЕС. България се намира на много важна геостратегическа позиция, не приемам, че България е сателит, ние много ценим нашето сътрудничество във военното дело и правоприлагането”, подчерта дипломатът.
[ad id=“237001″]
По думите й ще се работи усилено това сътрудничество да продължи и след Брекзит.