ЕС размрази 5 млрд. евро за Полша след обещание за връщане на върховенството на закона

ЕС размрази 5 млрд. евро за Полша след обещание за връщане на върховенството на закона

Европейският съюз (ЕС) ще преведе на Полша първите 5 млрд. евро от замразените средства за страната, съобщи Асошиейтед прес.

Новината дойде, след като през 2021 г. Брюксел замрази средствата за Полша заради политики на предишното правителство на партията „Право и справедливост“ (ПиС). То отказа да се съобрази с решение на Съда на ЕС през юли същата година.

Според решението Полша трябва да разпусне Дисциплинарната камара към Върховния съд с мотива, че тя подкопава независимостта на съдебната система и упражнява политическо влияние върху съдиите.

Размразената сума е по програмата за подпомагане на енергийна независимост, която цели да помогне на държавите от ЕС да се възстановят от енергийната криза, последвала руското нахлуване в Украйна в началото на 2022 г., и да намалят зависимостта си от руските изкопаеми горива.

Решението на Брюксел дойде след среща в петък между новия полски премиер Доналд Туск и Урсула дон дер Лайен. Правителството на Туск се застъпва за върховенството на закона и обещава да го възстанови.

„Знаем, че върховенството на закона е много важно. Става дума за нашето място в Европа. Става дума за общите ни ценности“, каза Туск. Той добави, че полските адвокати, прокурори, съдии и граждани никога не са се съгласявали в Полша да няма върховенство на закона.

След срещата си с Туск Фон дер Лайен изрази подкрепа към новото правителство и поставянето на върховенството на закона на първо място в програмата, пише Ройтерс.

Полша е направила заявка за получаване на още 7 млрд. евро. Фон дер Лайен каза, че повече пари ще бъдат отпуснати, когато Полша възстанови независимата съдебна система.

Общият размер на средствата, предвидени за страната във фондовете за възстановяване след пандемията и програмата за енергиен преход, е 59,8 милиарда евро.

Спорът между Варшава и Брюксел по повод Дисциплинарната камара е част от продължителното противопоставяне във връзка със спорната съдебна реформа на тогавашните управляващи от „Право и справедливост“(ПиС) в Полша.

Напрежението се усили, след като полският Конституционен трибунал отхвърли предимството на европейското законодателство над националното. Това предизвика многохилядни протести на поляци в подкрепа на европейската ориентация на страната.

Туск пое властта, след като по-рано през есента в Полша се проведоха парламентарни избори, на които ПиС спечели, но не успя да сформира мнозинство.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036