Забраната за тютюнопушене в заведенията: Защо актовете на нарушителите падат в съда?

Забраната за тютюнопушене вече масово не се спазва, алармират от сдружение „България без дим“.

Тя е действала ефективно само няколко месеца, признават и от контролиращите институции, след което са намерени много вратички в закона. Междуведомствената работна група, натоварена със затварянето им, обяви, че е готова с предложения за промени в Закона за здравето. Предстои да бъдат публикувани и обсъден, но точни срокове няма..

Голям проблем е падането на актовете в съда. Причината е, че често актовете се съставят на управителя, а това не е регламентирано от закона. Той е човекът, който по време на нарушението е там и отговаря за спазване на изискванията към самия обект и когато му наложат глоба като физическо лице, тогава пада актът в съда.

[ad id=“225664″]
Сдружение „България без дим “ от 2012 година са внесли в Министерството на здравеопазването и Народното събрание няколко предложения за подобряване на контрола на забраната за тютюнопушене, но засега без резултат. Една от мерките е да се затварят заведенията с повече от два акта.

[ad id=“237001″]
И сега сме свидетели на заведения и обекти с над 10-12 акта, които си ги плащат и не забраняват на клиентите си да пушат.

Трябва да се включат и други контролни органи, които влизат в обектите – БАБХ, Инспекцията по труда, кметовете и МВР.

[ad id=“238430″]

Друго предложение е да се регламентира по-добре какво значи закрито пространство, защото така наречените пушални, стъклени или от плексиглас, постоянно са в спор с контролния орган дали са в нарушение или не. От министерството на здравеопазването още не се ангажират кога проектът за изменение на Закона за здравето ще бъде качен на сайта на ведомството, за да бъде подложен на обществено обсъждане.