Загуби ли зелената таксономия на ЕС връзката с науката?

Загуби ли зелената таксономия на ЕС връзката с науката?

Снимка: Bloomberg LP

В началото на февруари Европейската комисия (ЕК) представи дългоочакваната си идея за зелена таксономия, тоест критериите кои инвестиционни проекти могат да бъдат обявени като устойчиви и съответно – допустими за финансиране и в съзвучие с плановете за декарбонизация.

Още по темата

Но това предложение, което призна природния газ и ядрената енергия за съвместими с процеса на зелената трансформация, изгуби връзката си с науката, пише в анализ Bloomberg. Агенцията посочва, че благодарение на лобирането на енергийната индустрия и политическата подкрепа на някои правителства в ЕС, особено Германия, новите правила ще признаят като устойчиви природния газ.

Използването на природен газ обаче е свързано с емисии въглероден диоксид (при горенето), макар и по-малко отколкото при използването на въглища, както и с емисии метан – газ, който се оказва доста по-разрушителен за околната среда, отколкото се смяташе по-рано. Но природният газ получи „зелен етикет“ от ЕК и това е нещо, които се следи във финансовите среди и компаниите, използващи газ, ще имат достъп до по-евтин финансов ресурс.

В същото време учени предупреждават, че постигането на целите за недопускане на повишаването на глобалните температури с повече от 1,5°С до края на това столетие минава през пълен отказ от изкопаеми горива. Предупреждение отправиха и съветници на ЕК по темата за таксономията.

Мрежата за позеленяване на финансовата система, обединение, в което участват около 100 централни банки  и финансови регулатори, поиска през 2019 година изготвянето на глобална таксономия, която да даде насоки кои дейности допринасят за постигането на нисковъглеродна икономика, както и кои дейности са застрашени от отказа от изкопаеми горива.

Но в момента има разработени десетки таксономии в различните страни по света. Опасенията на анализаторите са, че сега ЕС ще даде пример и повечето страни ще определят газа като „зелен“.

Надежда все пак дават някои големи финансови институции, сред които и Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), които не смятат да се откажат от плановете си да не допускат инвестиции в изкопаеми горива, включително и природния газ.

https://www.investor.bg/