Запознаваме ви с улиците на Стара Загора: „Свещеник Георги Клисаров“

В рубриката на ЗАРАТА „Запознаваме ви с улиците на Стара Загора“ ще тръгнем леко на югозапад от кръговото движение под стадион „Берое“, за да се включим в движението по улица „Свещеник Георги Клисаров“.

Трафикът по тази улица е доста интензивен, тъй като тя свързва идващите от Казанлъшко шосе по „Хан Аспарух“ и „Августа Траяна“ с УМБАЛ „Проф. д-р Ст. Киркович“. В стръмната отсечка преди „Ген. Столетов“ преминава с два завоя в улиците „Илия Куртев“ и „Ал. Батенберг“.

Запознаваме ви с улиците на Стара Загора: „Илия Куртев“

Кой е Георги Клисаров и защо улица в Стара Загора носи неговото име:

В Стара Загора се появява един свещеник, роден през 1862 г. в Карлово, който научава за трагедията от 19 юли 1877 г., преживяна от жителите на града от ордите на Сюлейман паша. Той започва да търси начин да съхрани паметта на хилядите невинни жертви. За построяването на Мавзолей-костница – богоугодното дело, замислено от Георги Клисаров, енорийски свещеник при храма „Св. Троица“, са привлечени и много енориаши.
Идеята на един скромен свещенослужител и ревностен патриот успява да обедини родолюбците. Със съвместни усилия се събират средства и се гради паметникът през първото десетилетие на ХХ в. След преодоляване на трудностите Мавзолеят е завършен в края на 1909 г. Проучва се мястото на масовия гроб, изваждат се останалите под земята черепи и кости и се поставят в новоизградената костница. Останките са събрани и дезинфекцирани с участието на фелдшера Иван Гарванов, а след това са положени в специално подготвената за целта ниша. Така мъченическите кости на около 3000 мъже, жени и деца, потънали в забвение в една безкръстна могила, най-после намират покой.

На 19 август 1923 г. в Стара Загора умира свещеник Георги Хр. Клисаров.