Защо листата променят цвета си преди зимата? Как протича този процес? Защо цветът на листата става точно жълт или червен?
Може би вече знаете, че листата на широколистните дървета променят цвета си през есента, защото губят своите зелени молекули хлорофил. Но това не обяснява защо листата първоначално променят цвета си, споделя за вас ЗАРАТА.
На широколистните дървета листата им падат, за да се подготвят за зимата. Смяната на зеленината би била твърде скъпа, ако дърветата губят всичките си ценни хранителни вещества, които е трудно да се извлекат от почвата. В началото дърветата обработват листата, разглобявайки клетките и апарата за фотосинтеза отвътре, за да възвърнат изразходвания азот и фосфор, като ги съхраняват в клоните до следващата пролет. Това е много трудно да се направи, тъй като молекулите на хлорофила продължават да абсорбират слънчевата енергия по време на обработката. Но фотосинтезата вече не се случва и те започват да пренасят енергия към молекулите на кислорода, които в момента не използват. Тези молекули разрушават, като увреждат частите на листата, които събират и пренасят хранителни вещества обратно към дървото. За да минимизират този вреден ефект, листата разграждат своя хлорофил на по-малко опасни молекули, които често са жълти.
След като яркозелените молекули изчезнат, жълтите и оранжевите пигменти, които са били в листата от самото начало, превръщат листата съответно в жълто и оранжево. Някои дървета избират по-безопасна защита срещу вредните ефекти на хлорофила. Когато обработката на листа започне, дърветата произвеждат специални пигменти, които блокират хлорофила от слънчева светлина. Тези пигменти са най-често червени или лилави. Листата на дърветата, които ги използват през есента, стават червени. Изящните жълти и червени листа позволяват на дърветата да възстановят до 50% фосфор и азот от старите листа, което ще им помогне на пролет да се раззеленят.